Професионалните гимназии трябва да задържат бизнеса и младите хора в регионите. Хуманитарният профил е важен, но има недостиг на желаещи да учат филология, история, философия и теология, каза в Пловдив министърът на образованието
„В идното десетилетие ще изпитаме за глад за специалисти във всички сфери – хората, които ще влизат на пазара на труда, ще бъдат само 1/5 от броя на тези, които ще излизат. Иска ми се повече от зрелостниците, които завършват хуманитарни профили и езикови гимназии, да остават в България”.
Това каза в Пловдив министърът на образованието Красимир Вълчев по повод предстоящото утвърждаване на държавния план-прием. Срокът, в който директорите трябваше да направят заявка за профили и професии, изтече, следва съгласуване с общините и РУО и представяне пред Областната комисия по заетост.
На въпрос застрашен ли е хуманитарният профил, той заяви, че в бъдеще голяма част от професиите, особено тези, които изискват интелектуален труд, ще бъдат заменени от машини и роботи.
„Тогава основният капитал на човек ще бъде креативността, въображението, възможността да свързва знания. Може би в най-малка степен ще бъдат засегнати тези професии, които са свързани с разбирането – това означава, че хуманитарният профил ни е необходим. Но ако погледнете системата на висшето образование, ще видите, че има недостиг на желаещи да учат филология, история, философия и теология. Изводът е, че малка част от тези, които завършват хуманитарни паралелки, след това се избират да бъдат студенти в същото направление”, коментира Вълчев.
В същото време в страната продължава да има сериозен недостиг на кадри в профили и професии, свързани с техника, математика, природни науки. Същото може да се каже за аграрните науки, за педагогическите и природо-математическите. Едновременно с това обаче системата изпитвала трудност да стимулира децата да избират т.нар. STEM профили чрез занимания по интереси и преструктуриране на план-приема.
По думите на Красимир Вълчев, МОН е дало възможност на Регионалните управления на образованието сами да преценят кое е разумно при преструктурирането, без да поставя ултиматум. Препоръката е да не се реже повече от една паралелка в училище. Практиката до момента показва, че неизпълнението на приема винаги е за сметка на професионалните гимназии. Те обаче не само, че няма да бъдат закривани, а приемът ще бъде увеличаван, тъй като на тях се разчита да отговорят на нуждите на бизнеса и да задържат младите хора в регионите, уточни Вълчев.
„В Пловдивска област няма намаление на броя на 7-класниците, професионалните гимназии са сравнително пълни. Доколкото знам, само за да се поддържа Тракия икономическа зона, годишно са нужни 3000 души. Позициите, които изискват професионално техническо образование, са с най-висок ръст на доходите. Трябва да отговорим на потребностите на пазара на труда. Пазарът на образование и пазарът на труда имат своя собствена логика, затова приемът трябва да е съобразен със спецификата на икономика и специалности с най-голям бъдещ недостиг (защитените професии), където хората, които ще се пенсионират в следващите пет години, са два пъти повече от тези, които в момента се обучават в професионалните гимназии. За тези специалности ще гласуваме допълнителни стипендии. Отделно предоставяме допълнителни средства на професионалните гимназии”, каза министър Вълчев.
Преструктурирате на приема предстои и във висшето образование. Единствените професионални направления, при които няма недостиг, са социалните, стопанските и правните науки, където МОН продължава политиката си да свива държавната поръчка.