Министърът на образованието стана посланик на добра воля на “Световен образователен форум България”
Иновациите в училище и дигиталните технологии ще формират кода на нашето бъдеще. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев пред участниците в майсторския клас „Класната стая на 21 век – умения, иновации, технологии“, който се провежда днес в хотел “Империал” и където повече от 200 учители, директори и образователни експерти от цялата страна се събраха за обмяна на добри практики. Събитието бе организирано от фондация „Световен образователен форум България”, Община Пловдив и ПУ „Паисий Хилендарски”.
По думите на министър Вълчев повечето професии само след две десетилетия ще изискват основно дигитални умения, затова акцентът в образованието трябва да е насочено върху природните и математическите науки. Според него иновациите в училище трябва да бъдат насърчавани, но рецептата не е тотална дигитализация. По-важно е учениците да имат дигитална образователна култура – де прекарват времето си в мрежата с образователно любопитство и да задълбочават своите компетентности, свързани с дисциплиниране на ума.
Министърът изтъкна още, че иновативните проекти, които тръгват в 184 училища, ще бъдат насърчавани, но и оценявани предпазливо.
„Нямаме гаранция, че всички иновации ще са полезни, но това е пътят. Системата на образованието е консервативна и ние трябва да подхождаме предпазливо към всяка иновация, но в същото време динамичното развитие ни налага постоянно да се развиваме”, каза Вълчев.
Според него професията, която няма да изчезне, са добрите учители. Те са тези, които ще ни подготвят за по-доброто общество, когато ние ще имаме нужда от дигитални умения. Това е Общество 5.0 – такова общество или мини общност е дигиталната класна стая“, посочи министър Вълчев.
Той отбеляза, че тази година МОН стартира първата съвместна с бизнеса програма „Обучение за ИТ кариера“. С нея ще бъдат подготвени ученици за професията „Приложен програмист“. Правят се и обучения на учители, които да работят в клас с информационни технологии.
Министърът бе обявен за посланик на добра воля на “Световен образователен форум” от председателя на фондацията в България Мария Гайдарова, която му връчи и отличието.
„Електронните учебници в момента са допустими само като допълнителна възможност. Няма страна в ЕС, която да е въвела само електронни учебници. Няма и страна, която да учи без учебници на хартия“, заяви министър Вълчев в отговор на въпрос за възможностите за олекотяване на ученическите раници. Според министъра има варианти само учителите да ползват лиценза за учебника и да използват онлайн съдържание на интерактивна дъска.
Вариант за олекотяване на раниците е да се използва по-лека хартия при направата на учебниците, което обаче може да се отрази на качеството им и да ги оскъпи. Това бе дискутирано вчера с издателите в МОН. Министърът препоръча да се увеличи броят на шкафчетата в учебните заведения, където децата, които са на целодневно обучение, да се оставят учебниците. Дискутира се и възможността за намаляване на помагалата.