Костадин Димитров разпореди свободен достъп от 9 до 21 часа в неучебно време, в делнични и почивни дни
От Сдружението на директорите в средното образование излязоха със становище и настояват за спешна среща
Директорите на общинските учебни заведения в Пловдив да отворят училищните дворове за деца в поверените им образователни институции. Това разпореди кметът Костадин Димитров с нарочна заповед, която влиза в сила от12 август 2024 г.
Свободният достъп трябва да бъде осигурен за времето от 9.00 до 21.00 часа в неучебно време, в делнични и почивни дни. Директорите трябва да организират и контролират достъпа, а при констатирани нарушения да подават сигнал до съответните органи.
„Децата трябва да имат възможност да ползват свободно училищните дворове, да спортуват и играят в тях и през ваканциите. Воден от това убеждение и след проучване практиката в други големи общини, издадох нареждането“, заяви кметът и добави, че е получил множество запитвания от родители и ученици защо не могат да спортуват и се забавляват в училищните дворове през ваканцията.
Димитров призова учениците и гражданите, които ще ползват съоръженията, да пазят имуществото и да не нарушават правилата, въведени от ръководствата на училищата.
ОТЗВУК
Директорите масово изразиха недоволство срещу заповедта, която изненада повечето от тях, докато са в отпуск. Нямаме финансов ресурс, за да изпълним заповедта, защото това означава разкриване на допълнителен щат за човек, който да работи събота и неделя, в празнични и почивни дни. Друг е въпросът как ние ще осъществяваме контрол, след като нашето работно време започна сутрин в 8. Няма как да продължава до 21 часа, коментират школските шефове. Като друг аргумент против заповедта те посочват хилядите левове, вложени по регионални и национални програми и проекти за модернизация на дворовете и ремонт на спортните площадки и съоръжения. Нямало как те да контролират граждани или да налагат санкции на ученици, които не са от тяхното училище. А ако някой пострада, докато играе в двора, кой носи отговорност, питат училищните мениджъри.
Лятото е време за ремонти, което също затруднява изпълнението на кметската заповед. В повечето училища има строителни фирми, които усилено работят, включително през уикендите, за да спазят сроковете и да завършат преди старта на новата учебна година. Няма как, докато тече реконструкция, да има играещи деца.
Собствеността е общинска, но наш работодател не е общината, добавят директорите.
От Сдружението на директорите в средното образование излязоха със становище и настояват за спешна среща с кмета