„Замръзнали картини” имитират шедьоври на класици. Петокласник готви самостоятелна фотографска изложба

Училищен клуб обединява хобитата и интересите на учениците от СУ „Любен Каравелов”. Любопитното е, че тренери в него са самите деца, а не преподавателите. 7-класничката Магдалена Николова, която е фен на фотографията и има негласно правило да „запечатва” всички празници и представителни изяви на своето училище, разкрива тайните на това изкуство пред по-малките. Маги е доброволец към фондация „Пловдив 2019” и привлича доста от по-малките да й помагат за събитията от програмата, към които е поела ангажимент. Другото извънкласно занимание, което обединява десетки ученици, е танцова група „Специфик”. В нея можеш да научиш, че геомантията е съществена част от корейската култура и шаманизъм от праисторически времена и че оформление на една къща зависи от региона, в който е разположена и богатството на семейството. Безспорно най-атрактивно е разучаването на корейски поп танци.

Училището си създало и киноклуб, чиято цел е да решава проблеми чрез изкуство. Последният проект, по който работят децата, е „Улови Пловдив 2019”. Тук решаваща подкрепа има преподавателят по математика Георги Стоев. Той е само на 28, но преди месец  попадна в списъка на наградените от общината млади учители. Всъщност, Стоев е дипломиран архитект, но попада в училище чрез програмата „Заедно в час”, и решава да остане. Под неговите напътствия учениците пишат концепции и сценарии за късометражни филми, след което сами ги заснемат и монтират. Така разказват за взаимоотношенията помежду си и за проблемите, които ги вълнуват.

„Замръзнали” картини имитират шедьоври на родни класици на изобразителното изкуство. Проектът “Art, English and … mannequin challenge” на учениците от Езикова гимназия „Иван Вазов“ се реаризира в партньорство с техни връстници от Испания, Полша и Гърция. Излючително оригиналната идея и прецизната реализация донесли на гимназистите наградата за eTwinning проект, посветен на темата на 2018 година – Културно наследство.

„Трябваше да проучим избрана от нас картина и да се запознаем със спецификите и детайлите, за да направим т.нар. замръзнали картини на героите от избрано произведение от родното изкуство – Златю Бояджиев, Владимир Димитров-Майстора, Атанас Тасев, Стоян Венев, Вера Лукова”, разказа 9-класничката Мартина Тинкова.

Всеки от участниците трябвало да изиграе творба на роден и на европейски майстор на четката.  Впечатлени от идеята, родителите също изявили желание да помогнат за осъществяване на проекта. Едни снимали или правели клипове, докато децата им се опитват да предадат максимално достоверно изобразеното на картината, други търсели подходящи „заместители“ на народните носии, трети подпомагали избора на място за снимките. Докато се забавлявали, младежите „влизали в картините“, имитирайки позите и настроенията на героите от шедьоврите на великите ни майстори. Понякога отнемало доста време, докато се получи желаният кадър или видео, но пък резултатите се оказали впечатляващи.

„Направихме дори клипове и пъзели. Изключително много се забавлявахме, докато интерпретираме оригиналите. Някои наши съученици решиха да вдъхнат живот на картините като ги направят на комикс”, добави Никола Станчев. Всички творби са събрани в електронен албум на английски.

Той е само на 12, но вече е намерил своето вдъхновение и това е фотографията. Тодор Данев е 5-класник в СУ „Паисий Хилендарски” и посещава клуба по Фотография в Центъра за подкрепа на личностното развитие – ОДК. Един ден, докато се рови из вещите на баща си, намира стария му лентов фотоапарат и решава да се учи да снима с него. Така постепенно страстта го завладява до такава степен, че няма ден, в който да не снима. Обича да се разхожда из Стария град и да търси подходящи обекти – възрожденски къщи, самотни дворове, цветя. Когато е на ваканция или пътуване със семейството си не пропуска да „поработи” и да натрупа материал. След като участва в обща изложба на клуба в Балабановата къща, сега Тошко готви самостоятелна експозиция със свои фотографии.