На изпита по езикова култура в ПУ не знаят какво е синагога
32 са отличните оценки, а двойките – 15 на сто
Кандидат-студенти пишат “фармацефт” и “безкруполен” на изпита по езикова култура в Пловдивския университет. За разлика от наплива в предишни години, на редовната кампания се явиха 1213 кандидати. Резултатите са по-ниски от тези на предварителната сесия в началото на юни. Слабите оценки са 15 на сто, но затова пък има 3 пълни шестици и 32 отлични работи, каза председателят на комисията за проверка гл.ас. Теофана Гайдарова. 289 кандидати са получили “много добър”. Най-много са четворките – 494, “среден” имат 209 души.
Като най-голям проблем продължава да стои неумението да се структурира текст. Тази година кандидате трябваше да разсъждават по проблема “Нуждаем ли се от компромиси в днешния свят?” От комисията обясниха, че повечето са разбрали темата, но не можели да направят добра аргументация по нея. Умозаключенията се свеждали най-вече до това, че както в миналото, така и днес, хората се нуждаят от компромиси, защото всеки може да сгреши, но се нуждае от подкрепа да продължи напред. Мнозина от младежите изключили прошка за убийствата по пътищата, на които сме свидетели напоследък.
Друг препъникамък е слабата лексика. Немалко кандидати са написали мохамеданин с “у” и изобщо не се досетили какво е това синагога, въпреки че думата била употребена в контекста на църква и джамия. Затова проверителите се натъкнали на бисери като: “синегога”, “синеголи” и т.н. Сериозен проблем остава употребата на единствено и множествено число в края на думата.