Средствата са осигурени по Българо-швейцарската програма за сътрудничество, дворът на забавачката ще бъде озеленен с 250 броя храсти
Малчуганите от детска градина „Лилия“, която се намира в сърцето на квартал „Столипиново” вече се радват на две нови площадки. Те бяха открити днес от кмета на район “Източен” Николай Чунчуков и зам.-кмета на Община Пловдив Георги Титюков. По този повод в двора бяха засадени и дръвчета, предстои мястото да бъде озеленено с още 250 броя храсти.
Средствата по изграждането на местата за игра са по проект на Българо-швейцарска програма за сътрудничество „Всички заедно – за по-добро образование и здраве“ на стойност 1 077 495 лева. Основната цел е подобряване на образователната и здравна интеграция на роми и други уязвими групи, живеещи на територията на „Столипиново“ и Куклен. За запазване на целостта на детските площадки и за да се предотвратят кражбите и вандалските прояви, в двора на детската градина е предвидена и периферна охрана на обекта, която включва и видеонаблюдение.
До момента по проекта са изпълнени ремонти дейности за 15 000 лева.Скоро се бъде готов здравният център на стойност 150 000 лева, в който ще има 5 кабинета за консултации на неосигурени граждани. В двора на двете училища „Кирил Нектариев“ и „Найден Геров“ се изгражда образователен център за 300 000 лева със спортна зала и учебни зали за извънкласни занимания.
„Опитът ни показва, че трудно се интегрира човек, който е на възраст 20-25 години, затова трябва да започнем от най-ранна възраст. Друг проблем, който се опитваме да решим, е достъпът до медицински услуги, тъй като често хората не знаят към кого да се обърнат“, уточни Чунчуков и добави, че районната администрация продължава и с други проекти, свързани с усвояването на българския език.
За целта детската градина е закупила образователни материали, настолни и ролеви игри, които повишат участието и включването на децата в учебните дейности, организират се посещения на културни събития извън квартала, работи се с родителите, а самите деца се включват с участие в театрални и художествени дейности.
„Изучаването на български отнема доста време, тъй като, когато идват за първи път, децата знаят само майчиния си език“, коментира директорът и подчерта, че ако децата редовно посещават детската градина, те са достатъчно добре подготвени за училище. В последно време все повече родители се ангажирали с образованието на децата си.