Предучилищният педагог от СУ „Хр.Г.Данов“ Олимпия Миран представи иновативна практика за работа в мултикултурна среда на Регионален форум за обмяна на опит за работа с деца и родители за предотвратяване на преждевременно напускане на образователната система

Как четенето преди сън, което успокоява нервната система и мозъка, помага за социализацията на децата с различен майчин език презентира по време на Регионален форум за обмен на добри практики за работа с деца и родители за предотвратяване на преждевременно напускане на образователната система предучилищният педагог от СУ “Христо Г. Данов” Олимпия Миран. Акцент на форума бе приемствеността между детска градина и училище.

Миран презентира своя опит от учебната 2023/2024 г. с деца от подготвителна група. Реализирания от нея иновативен подход “Бъди мой приятел в учене и игра” е за работа в мултикултурна среда. Тя апробира практика в група с 5 и 6-годишни от ромски и турски етнос, с деца от Украйна и 3 деца със специални образователни потребности.

„Педагогическите ми цели бяха социализация на децата с различен майчин език към детската градина, тяхното приобщаване към групови правила и норми. Водещо беше практическото приложение на формулировката “учене чрез преживяване”, пояснява Миран.

Тя организирала посещение на църквата “Св. Иван Рилски” по повод Деня на християнското семейство, както и четене от родители по повод Деня на четенето в България. Всички заедно отишли на екскурзия до детски кът „Приказната гора“ в Раковски, където е създаден истински приказен свят с образи на герои от творби на известни и обичани български автори, фигури в реални размери на персонажи и атрибути от историите.

Ученици от училището се отзовали на поканата да почетат на по-малките преди следобедния сън. Според проучванията то не само подпомага дейността на мозъка, но развива умението да изпитваме емпатия, обогатява речника и намалява стреса.

Сред успешните практики се оказали разказването на забавни истории в библиотечния кът на училището от ресурсния екип и методът “В света на динозаврите”, при който дете от групата става учител за един ден и запознава останалите с праисторическите животни. Всички заедно празнували Благовец с пролетен концерт, на който децата от различните етноси представили научените текстове на български език, песни и танци.

„Чрез всички тези дейности преодоляхме недоверието на родителите на децата, чийто майчин език не е български, към нас, учителите, и учебното заведение. Наред с това обогатихме възприятията и знанията им за света и създадохме приятелства“, уточнява Миран.

Преподавателите в училищен етап работят с деца и ученици от 14 националности.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.