Педагози от Центъра за специална образователна подкрепа се запознаха с нови подходи за включване на лица със СОП на реални работни позиции по Еразъм проект за професионално обучение

Как малки семейни ресторанти, пицарии и работилници помагат на младежи със специални потребности да развиват професионални умения, да се чувстват полезни и реализирани и да заемат реални работни позиции. Това видяха по време проведена мобилност в Италия шестима педагози от Центъра за специална образователна подкрепа в Пловдив. Посещението се реализира в рамките на 18-месечения проект „Професионално обучение по готварство за ученици със СОП“ по програма „Еразъм+“ (№2022-1-BG01-KA122-VET-000077416).

„Не просто разширихме кръгозора си, но се запознахме с нови подходи за включване на лицата със специални образователни потребности в пазара на труда и натоварването им с конкретни задължения. Посетихме обекти от цялото крайбрежие на Лаго Маджоре – Пиемонт, включително туристически центрове като Арона, Леза, Стреза и Бавено. Благодарение на възможностите, които получихме по проекта, изцяло променихме концепцията за обучение по готварство в ЦСОП – Пловдив. По опита на колегите от Италия акцентираме на традиционните ястия, използването на местни продукти и ресурси, щадящи природата, прилагане на здравословни рецепти и свеждане на отпадъците до минимум“, пояснява директорът Веселка Бакиш. И добавя, че основната цел е по-качественото приобщаване на децата и придобиване на умения за самостоятелен живот.

Партньор по проекта е Асоциация LUCE – Италия с президент Лучия Велева, която прави дните за квалификация вълнуващи и полезни. И организира срещи с кмета и експерти в сферата на социалните дейности за лица със СОП в Кастелето сопра Тичино. Пловдивските педагози определят като една от най-вълнуващите си срещи тази с Адриано и Андреа – младежи със синдром на Даун, по време на посещението си в ресторант “Примавера” в Мейна.

Видяното в Италия учителите опитват да адаптират към нуждите на пловдивските ученици, за да им помогнат да развият знания и умения чрез интересни практически занятия, заедно с родители и доброволци. С малко помощ децата се справили отлично с приготвянето на шопска салата, картофена крем супа с крутони, пролетна супа със спанак, кус-кус със сирене, пица „Капричоза“, лазаня „Болонезе“.

„Любими и вкусни изкушения, които децата вече могат да правят, са смути с ягоди и банан, бургери, мъфини с тиква и крема сирене, палачинки, сандвичи с шунка и кашкавал, мелба със зелени смокини и пресни плодове“, добавя Веселка Бакиш.

Учителите от ЦСОП ще споделят опита си на работна среща на педагогически специалисти, работещи в сферата на приобщаващото образование, която ще се проведе в Дом на културата „Борис Христов“ на 28 март. Участие ще вземат експерти от Пловдив, София, Плевен, Кърджали, Габрово, Видин, Силистра, Велинград.