Преподавателят по изобразително изкуство и художник Христо Журналов подреди в изложба градски пейзажи

dsc_0010

Как децата от ромски произход изобразяват човешкото тяло. Това е темата на изследването, което прави с ученици от 5 и 6 клас преподавателят по изобразително изкуство Христо Журналов. Изборът да анализира особеностите в подхода на децата от етноса съвсем не е случаен, тъй като от 33 години работи именно с тях. Като учител в ОУ „Йордан Йовков”. Журналов съвсем не се шегува като казва, че е изучил и бабите, и майките, а сега на чина пред него са внуците на някогашните му ученици.

„Тези деца имат различен стереотип, който ги отличава от другите. Започват от долните крайници нагоре, а не от главата, както обичайно малчуганите рисуват фигури. Обяснявам си го с начина на живот на етноса, с честите премествания от едно място на друго, с любовта към движението и танца”, казва Журналов, който е защитил магистратура с това изследване.

Наблюденията му показват, че рисунките на ромчетата са по-жизнерадостни и пъстри. Независимо от условията, при които живеят, социалната среда и взаимоотношенията в семейството, децата избирали ярките тонове, за да изразят себе си. Обичали играта, забавлението и това личало от рисунките. В Деня на таланта по повод патронния празник на училището, масово избрали да пресъздадат различни видове танци върху белия лист.

Когато поставял тема „Моето семейство”, например, от размера на фигурата проличавала към кого е най-силна любовта вкъщи.  Когато детето обичало повече майка си или пък сестра си, то ги рисувало по-големи.

Журналов е категоричен, че децата от ромски произход може и да имат проблеми с писането и задачите, но пък са талантливи художници, певци, танцьори. За съжаление малцина от тях получавали подкрепа от родителите.

„Имам един много талантлив – Исмаил, толкова пъти повтарям на бащата да го запишат на допълнителни курсове, защото е страшно надарен, но за момента работим само в редовните часове и в извънкласните занимания”, обяснява преподавателят и добавя, че никога не рисува вместо децата, а само коригира там, където се налага. Ако даде пример на дъската или на лист, то веднага след това трие или къса, за да ги остави да пресъздадат собствените мисли и чувства.

Журналов дели времето си между класната стая и своето ателие. Доказателство за творческата му енергия е изложбата, която откри днес в читалище „Тракия Пловдив 2008” в район „Южен”. След като преминава през графиката и иконописта, сега е отдаден на градските пейзажи. В експозицията бяха показани маслени платна на Стария град, Главната улица и други знакови места от Пловдив. Предстои учениците също да посетят изложбата на учителя си, който нито за миг не съжалява за избора на професия.

dsc_0004