Децата от СУ „Софроний Врачански” представиха резултатите от направеното от тях проучване, че най-голямото замърсяване става през голямото междучасие

IMG_20171214_180107

Как да предпазим човечеството да не се самоунищожи и да спасим нашия дом, Земята, предложиха на открит урок ” Кръговрат на материалите” четвъртокласници  от СУ “Софроний Врачански”.

В час по домашен бит и техника преподавателят Лора Митева постави за дискусия наболелите екологични проблеми и провокира децата да предложим начини за решаването им. Учениците представиха саморъчно направен макет  на завод за производство на стъкло, а по време на дебатите умело боравиха с понятия като бактерии, биговане, пластмаса, кръговрат и други. След което решаваха и игрословица.

Децата споделиха резултатите от направеното от тях проучване, че най-голямото замърсяване в училище става през голямото междучасие. И така логично достигнаха до извода, че нарушеното равновесие в природата в значителна степен се дължи на неконтролираната и необмислена човешка дейност.

Демонстрирайки знания и умения за разделно сметосъбиране, те направиха и пресмятания как може да се спечели от събирането на отпадъци за рециклиране. С особен интерес протече дискусията за преработката на пластмасата, която се разлагат бавно, а хората все още не се отказват от навика да изхвърлят чашката от кафе през прозореца на автомобила си или пък сред пикник да „забравят” бутилките от минерална вода на зелената поляна.

Малките екозащитници бяха категорични, че има още много какво да се желае относно чистотата и озеленяването на Пловдив, още повече че му предстои да бъде културна столица през 2019 година.

Урокът, на който присъстваха зам.-кметът по сигурността в Община Пловдив Георги Маринов и родители, завърши с извода, че задължение на хората е да опазват природата, а не да я съсипват и че само така ще може се радват на пълноценен живот.