Жертвите са предимно от домовете, от малцинствата или бедни семейства
Майка потърсила помощ от местната комисия за борба с трафика, след като зарибявали дъщеря й с курсове за модел в пловдивски хотел
Все повече момчета и млади мъже стават жертва на трафик с цел проституция, стана ясно днес на кръгла маса в общината по повод Международния ден за борба с трафика – 30 юли. За миналата година жертвите на трафик са 495. От тях 31 са мъже, което е нова тенденция. Половината от тях са на възраст между 15 и 18 години. Жертвите са предимно от домове за сираци, от малцинствата или от изключително бедни семейства, подмамени от обещания за по-добър живот. Не малко са и студентите, които не виждат перспектива за реализация в страната, и биват привличани с оферти за “светло бъдеще”.
Според данните за последните три години броят на пострадалите от това трансгранично престъпление се запазва стабилен. Ежегодно се регистрират между 500 и 550 души – най-много са случаите със сексуална и трудова експлоатация, отчете секретарят на Националната комисия за борба с трафика Камелия Димитрова. Майка потърсила помощ от местната комисия за борба с трафика, след като се оказало, че непознати зарибяват дъщеря й с курсове за модел в пловдивски хотел. За да получи сертификат за професионален манекен, 18-годишната девойка от Северна България трябвало да се учи на място, за което й обещавали до 30 лева на ден. Момичето живеело с роднини, тъй като родителите му работели зад граница, което е доста честа тенденция, отчитат от комисията. Другият сигнал постъпил във Фейсбук страницата на местната комисия за скандално видео на български и турски език, в което сводница размахвала банкноти с обещание за лесни пари и подмамвала момичета да работят за нея. Публикацията е от групата на българските емигранти в Белгия.
Нова рискова група са хората над 50 години и в предпенсионна възраст, които не могат да си намерят работа и биват трудово ексрплоатирани. „Това е новата форма на човешко робство“, коментира директорът на БЧК в Пловдив Таня Георгиева.
Младежите на червенокръстката организация организираха днес информационен център на площада и анкетираха пловдивчани дали са запознати с опасностите от трафик. 90 на сто от интервюираните над 150 души са чували за този вид престъпление, но малцина знаели как да се предпазят
В Пловдив в края на септември ще се открие Младежки център на Гребната база, където ще се работи с рисковите групи. Той се финансира по европейски проект „Деца и младежи в риск“ с около 1 355 000 евро. Зам.-кметът Александър Държиков добави, че общината участва с още толкова. Центърът ще разполага със спортни игрища, конферентни зали, 17 стаи с над 40 легла и столова за 60 души.