От Асоциацията на частните висши училища настояват да бъде премахната поправката в закона само университети с акредитационна оценка 9 да могат да разкриват структури зад граница
Да бъде премахната поправката в Закона за висшето образование, според която само висши училища с акредитационна оценка 9 да могат да откриват структури в чужбина. За това настояват от Асоциацията на частните висши училища в България относно правото да се откриват филиали или центрове зад граница при спазване на законодателството на приемащата страна.
„В повечето случаи частните вузове получават по-ниски оценки от държавните. В същото време е известно, че частните са по-гъвкави и реагират по-бързо на обществените потребности. При този демографски срив у нас трябва да се предприеме инвазия на международния пазар. Това ще повиши рейтинга на българските университети в чужбина, а едновременно с това ще ги стабилизира”, коментира ректорът на Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите проф. Димитър Димитров, който е и председател на Етичната комисия на Съвета на ректорите. Според него наложеното ограничение за акредитационна оценка свеждало до минимум възможностите на българските вузове да обучават на място чужди студенти. Редица университети, които имали установени контакти с чужди партньори и потенциал да създават бързо структури в други страни, на практика оставали с вързани ръце. Блокирала се възможността и за образователен франчайз.
„Ограничението вероятно е направено добронамерено, за да се гарантира доброто представяне на България пред света, но не е отчетена оценката на риска, до която ще доведе това правило. Какво ще стане, ако едно училище получи разрешение, а след четири години оценката му бъде под 9”, коментира още проф. Димитров.
Асоциацията готви предложение пред НС да отпадане на ограничителната клауза. Писмото ще бъде пратено и до Съвета на ректорите, които изразили принципна готовност да подкрепят колегите си от частните висши училища.