В позиция по повод учебното време ваканциите са определени като символични
Като популизъм определи решението на община Пловдив за отваряна на училищните дворове за свободен достъп през почивни, празнични и неучебни синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“.
„Българската поговорка „С чужда пита помен прави“ е най-подходяща за случая – без финансови средства от общината за поддръжка на дворовете, а за сметка на образователните институции, от което печели местната власт“, коментира синдикалният лидер Юлиян Петров.
Припомняме, че заповедта на кмета Костадин Димитров влезе в сила от 12 август. Възражение срещу нея с описани препоръки и молба за среща изпратиха и от двете работодателски организации – Съюзът на ръководителите в системата на народната просвета и Сдружението на директорите в средното образование.
На прага на новата учебна година синдикатът настоява учителската заплата да стане 150% от средната за страната от 1 януари 2025 г.
Да се се премахне доминираща зависимост от броя на учениците за делегирания бюджет, Да се спре източването на средства от образователните институции чрез такса смет, капиталови разходи, актове на „Пожарна безопасност“ и РЗИ, които противоречат на нормативите на МОН, са други от проблемите, посочени от синдиката.
След направен анализ на предлаганото учебно време за 2024/25 година ваканциите са определи от синдиката като символични.
Така наречената есенна ваканция е от 1 ден, но са отчетени двата почивни дни и тя е обявена за тридневна. По подобен начин са изчислени коледната и пролетната ваканции. При коледната ваканция има 5 учебни дни, а са обявени 13, а при пролетната при 4 учебни са обявили 10 дни, се казва в позицията.
Според синдиката увеличаването на учебното време не е гаранция за повишаване на качеството.
Що се отнася до националните външни оценявания, за пореден път организацията настоява те да отпаднат в 4 и 10 клас.