Национален протест под надслов „География и икономика” не е третостепенен учебен предмет“ ще се проведе пред Министерството на образованието на 23 януари. Организатор на недоволството е Асоциацията на професионалните географи и регионалисти, която събира подписка в цялата страна. Преподаватели от Пловдив и региона също застават зад исканията и по училищата вече са инициирани подкрепящи писма.
Учителите по география настояват за изменение на новия учебен план в основните и средни училища, който влиза в сила от следващата учебна година. Според него материал от горните се смъква в малките класове, така че в 10, 11 и 12 клас да не се изучава география. Броят на часовете обаче остава същият. Педагозите са притеснени, че децата няма да успеят да усвоят нужните знания. Според тях фрапиращото е увеличението на материала в 5 клас, където към изучаваното досега се добавят още два континента – Антарктида и Африка. А часовете се запазват 51.
Според учителите в измененията, свързани с новия Закона за образованието, липсват междупредметни връзки. Когато трябва да учат процесите в атмосферата, учениците още няма да са се запознали с физичните закони, а по химия няма да са минали солеността на водните басейни.
От Асоциацията на професионалните географи и регионалисти възразяват, че не са допуснати при обсъждането на новите учебни програми и обясняват, че хорариумът часове е дори под този за изобразително изкуство – до 7 клас 417 срещу 174 часа в полза на рисуването.
По време на протеста географите от цялата страна ще връчат на образователното министерство подписката, която в момента се събира. Те очакват подкрепа и от колегите си в другите природни науки.
По повод готвеното недоволство, днес в сайта на МОН бе публикуван отговор на ведомството, според който не е коректно да се говори за каквото и да било намаляване на часовете по география и икономика. В сравнение с действащия към момента основен учебен план по Наредба № 6 общият брой часове за изучаване на предмета в рамките на общообразователната подготовка се увеличават с 14 часа. По отношение на учебните програми беше пояснено, че проектите са разработени в резултат на преструктуриране, актуализиране и прецизиране на сега действащите, което не е направено самоцелно и механично. Тъй като преструктурирането на учебното съдържание засяга всички етапи на средното образование, актуализирането е свързано със съвременните тенденции и концепции за образование на младите хора. Следван е принципът за баланс за целия период на обучение по география и икономика, засягащ природата, обществото, стопанството, политиката и регионите на България. В този смисъл не е коректно да се говори за “увеличаване на учебното съдържание в V клас”, тъй като става въпрос за цялостно нова концепция за подбора и структурирането му. Обучението не трябва да се схваща като учебно съдържание, което да се “преподаде” за определен брой часове. Новата философия на закона е в стремежа да се придобиват определени знания, умения и компетентности.
Като резултат в утвърдената учебна програма отпаднаха редица понятия – природни условия и ресурси, определяне на географски координати по глобус, режим на речния отток, форма на държавно устройство, единна и федеративна държава, пазар, стока, цена; промениха се някои поведенчески изрази в очакваните резултати, прецизираха се формулировки и дефиниции.
Не е коректно и твърдението за изпреварващо изучаване на процесите в атмосферата и солеността на водните басейни, което е предвидено като учебен материал в учебната програма за VIII клас, в която са конкретизирани междупредметните връзки с учебните предмети физика и астрономия, и химия и опазване на околната среда, заявяват още от МОН.
Само така!!
Коментарите са затворени.