Опашки се извиха пред щандовете на италианските и испански университети на изложението „Световно образование“ в Пловдив, на което участваха над 30 висши учебни заведения зад граница, заминаващите за Белгия са със 78% повече
И деветокласници вече се интересуват от възможностите за обучение в чужбина и проучват програми, условия на живот, възможност за стипендии. Рекорден за последните пет години брой посетители отчете есенното изложение „Световно образование“, което се провежда днес в Пловдив. Свои щандове са подредили повече от 30 висши учебни заведения зад граница. Досега основно ученици от десети и единадесети клас идваха на срещи с представителите на университетите, докато на днешния форум присъстваха родители на ученици от девети клас, дошли да се ориентират своевременно за програми, такси, общежития. Процесът е обвързан и с избора на профил в училище, който често е определящ за приема в университет в чужбина.
В юбилейната 20-годишнина на изложението организатори от „Интеграл“ отчитат с 30 на сто по-висок интерес към обучение в чужбина и 11 на сто повече заминали за учебната 2024/25 година. Затвърждава се практиката кандидатите да изучават два чужди езика и да избират паралелно повече от една дестинация.
Предпочитанията на отпътувалите студенти към Белгия, Италия и Испания пренарежда картата, което вероятно ще се повтори и догодина, предвид устойчивия интерес по време на днешното изложение.
Ученици и родители оформиха огромни опашки пред щандовете на италианските и испански университети. Търсят се програми, свързани с икономика, бизнес, дизайн, архитектура, но изискванията към кандидатите за най-търсените университети в Милано, Болоня и Торино е по-високи резултати от изпит SAT спрямо предходната кандидатстудентска кампания, а за компютърните и инженерните специалности има приемни изпити. Испания също е на път да се превърне във фаворит заради топлия климат, по-достъпния стандарт на живот и такси спрямо Ирландия и Великобритания. Освен на испански, студентите могат да запишат програми на английски в сферата на психология, икономика, роботика и изкуствен интелект, спортен мениджмънт, политика в реномирани университети като Карлос III в Мадрид, ЕSADE, EU Business School, Политехническия и Автономния в Барселона.
Лидер по интерес и най-много заминали студенти все още води Нидерландия – 38%. Заминаващите за Белгия са със 78% повече. 10 на сто са желаещите за Великобритания заради високите такси и липсата на възможности за финансиране. Увеличават се кандидатите за Австрия за сметка на Германия, търсещи обучение в немскоезични програми. Сред новите фаворити е Финландия, където обучението е безплатно. Какви са предлаганите специалности във Финландския държавен научен университет разказа подробно на пловдивското изложение представител на висшето училище.
Вследствие на Брекзит и частичния отлив от Нидерландия, обхватът на държавите, към които се насочват българските кандидат-студенти, се разширява: Южна Корея, Швейцария, дори Дубай и Китай. Очаква се Азия да бъде следващият бум, прогнозират от „Интеграл“.
Що се отнася до избора на специалност, класацията продължава да водят Бизнес и мениджмънт, Компютърни науки, Арт дизайн, Инженерни науки, Медии и комуникации, Икономика, Политика и международни отношения, Социални науки, Маркетинг и реклама, Психология. Нова тенденция е затвърждаващият се интерес към креативните специалности, заради по-добрата база и оборудване.