От 65, сега школските читални са 27 и са забравени от бога, казва Таня Пилева от НБ “Иван Вазов” и настоява за образователен стандарт за училищните библиотеки

Специалистът от методичния отдел на НБ "Иван Вазов" Таня Пилева се е заела да възроди училищните библиотеки и се надява те да влязат в новия просветен закон.
Специалистът от методичния отдел на НБ “Иван Вазов” Таня Пилева се е заела да възроди училищните библиотеки и се надява те да влязат в новия просветен закон.

 

Държавен образователен стандарт за училищните библиотеки и включването им в Закона за училищното и предучилищното образование. За това настояват училищни библиотекари от областта, които подемат кампания, за да фокусират вниманието към проблема. Те се събраха на обучение днес в НБ “Иван Вазов”, на което стана ясно, че от 65 през 1991 година, в момента школските читални областта са се стопили до 27. Никоя от тях не знае с какъв бюджет разполага (без ОУ “Ал.Константинов), защото това зависи единствено от решението на директора. Тъй като липсва нормативен документ.

“Училищните библиотеки не са включени в никакъв закон. От момента, в който беше гласуван Законът за обществените библиотеки, който отмени Закона за библиотеките в България, те работят без законова база. На всичко отгоре се промени и наредбата за запазване на библиотечните фондове. И тъй като законът е само за обществените библиотеки, тази наредба излезе като подзаконов документ само за тях. Сега на национално ниво Асоциацията на библиотеките се опитва  да направи споразумение с  МОН, за да важи тази наредба и за тях”, обяснява Таня Пилева – специалист в методичния отдел на НБ “Иван Вазов”.

Наредбата оставя на произвола на съдбата не само училищните, а и университетските и специалните библиотеки. Затова Народната библиотека, заедно с Регионалния инспекторат по образованието, са направили предложение за включването на библиотеките в новия просветен закон. Целта е библиотечното информационно обслужване да влезе в държавен стандарт, който да регламентира изцяло дейността на библиотеките. А в допълнителните разпоредби да се покочва, че обслужването се извършва от щатен библиотекар с необходимото образование.

“За щастие повечето директори искат да запазят библиотеките си, но това е свързано с пари. А финансирането зависи от участието на библиотеките в закона. Опитвам се да направя застъпническа кампания, защото училищните библиотеки  са забравени от бога. Трудно е да се каже колко от тях пазят фондовете си. Пускаме анкета сред учители и директори, за да чуем мнението им и да привлечем вниманието на обществото”, заявява Таня Пилева.