Как учениците, които се готвят да работят в областта на архитектурата и строителството, трупат знания и умения по чужд език във факултативни учебни часове, за да им помогне за бъдещото професионално развитие.
Това демонстрираха гимназисти и учители от ПГАСГ „Арх. Камен Петков“ пред ученици от четири професионални гимназии по строителство, архитектура и геодезия в страната в рамките на Национална програма „Иновации в действие“.
За осъществяване на иновацията „Интерактивна чуждоезикова библиотека“ са оборудвани два специализирани кабинета, където се реализират бинарни уроци и учениците усвояват чуждия език чрез физическа активност или в обособените кътове с помощта на програмни продукти.
„Езикът се усвоява най-добре, когато се практикува, затова стимулираме учениците са слушат и говорят. Често се налага да ползват техническа литература, която невинаги е преведена на български език и трябва да имат нужните познания, за да са се справят“, казва директорът инж. Атанаска Вълканова.
Новият кабинет по английски език е снабден с интерактивен дисплей, озвучителна система, велотренажори и библиотека с чуждоезикова литература. Всеки ученик разполага с лаптоп и слушалки. Във факултативните часове се използват различни програми за създаване на електронни ресурси.
Пловдивските домакини запознаха гостите с новия подход в обучението по английски език и възможността за осъществяване на междупредметни връзки.
В обмяната на добри практики взеха участие 20 ученици от 9 до 12 клас и 12 педагогически специалисти от ПГАСГ „Арх. Камен Петков“, ПГТС „Арх. Йордан Миланов“ – Перник, СГСАГ „Христо Ботев“ – София и ГСАГД „Кольо Фичето“ – Ямбол. Мобилността се организира за втора поредна година, като домакините организираха за гостите си туристическа обиколка на забележителностите в Стария град, след което разгледаха Епископската базилика на Филипопол.