Реймънд Хуувс изнесе лекция в Пловдив по покана на програма “Космически предизвикателства”
Имаме одобрена мисия до ледените луни на Юпитер, планираме мисии до астероиди, но в момента преценяваме дали е по възможностите ни. Това заяви вчера в Пловдив инженер Реймънд Хуувс от Европейската космическа агенция. В рамките на един месец той ще популяризира космическата програма на Европейския съюз. Първата от поредицата му лекции бе в планетариума на Природонаучния музей. Хуувс е инженер по научни операции на кораба Розета от 1999 година до изстрелването му през 2004-а. Участва и в приземяването на кораба на кометата ,,67Р Чурюмов-Герасименко” на 30 септември 2016 година на 700 млн. километра от Земята. В презентацията си в Пловдив инж. Реймънд Хуувс разказа и за другите космически мисии, в които той участва – Венера Експрес и Бепи Коломбо (Меркурий).
Мисията на европейския космически кораб Розета е първата мисия на човечеството в орбита около комета и до самата комета.
„Познанията, които добихме, са резултат от физически наблюдения. Тези данни получихме преди кометата да достигне най-близката си точка до Слънцето и след това – всъщност това е голяма част от жизнения цикъл на една комета”, обясни инженерът. Концепцията за полета на Розета се родила през 1984 година. В началото екипът бил малък, но после се включили хора от Европейската космическа агенция, от компаниите, които построили кораба и всички учени. Така той набъбнал екипа до1000 учени и специалисти. Стойността на проекта достигнала 1,2 милиарда евро.
„Още когато Розета достигна до кометата, всички знаехме, че това е голям успех, защото получихме много данни за нея.Всички бяхме щастливи и нещастни – космическият ни кораб всъщност се разби на точно определено място и с това свършихме мисията си. Ръководителят на мисията ни каза: “Ние бяхме страхотна рокгрупа и завършихме точно както завършват рокаджиите – на върха на своята популярност”, разказа Реймънд Хуувс.