Изкуство, традиции и технологии в STEAM центъра на СУ „Св. св. Кирил и Методий“

0
923

Модерно образователно пространство, което обединява изкуство, традиции и дигитални технологии, ще бъде открито в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ на 6 април. STEAM центърът е реализиран по националната програма „Училищна STEM среда“ и е насочен към внедряване на иновативно проектно базирано обучение.

За откриването на 6. април зрелостниците ще представят открит урок на тема „Дигитална памет и жив танц – STEAM подход при изследване на българската обредност“. В него ученици от 12. клас от професионалните паралелки „Дизайнер“ и „Танцьор“ ще демонстрират как автентичният фолклор оживява чрез съвременните технологии. Присъстващите ще станат свидетели на трансформацията на български обичаи в дигитални продукти. Талантливите танцьори ще представят авторския танц „Бабинче“ и възстановка на тракийска сватба. Ще бъде показан и документален филм, проследяващ двугодишното изследване на обичая „Бабинче“;

Предвидена е демонстрация на рекламни материали, винили и пана с фотографии, създадени от учениците, както и представяне на уникални носии от Пиринска и Тракийска област и авторска музика, финансирани от училищего за целите на проекта.

„Този център не е просто кабинет, а екосистема, в която учениците превръщат идеите си в реални продукти. Тук съчетаваме химията с дизайна и фолклора с изкуствения интелект“, казва директорът Таня Николова.

Освен с фолклорния проект, гостите ще се запознаят и с иновативната разработка, реализирана в центъра: „От идеята до създаването на рекламна опаковка за козметични продукти в STEAM среда: интердисциплинарен модел, включващ химия, английски език, ИТ и рекламна графика“.

Екип от преподаватели по природни науки, математика и чужди езици ще представи проекта „Изкуственият интелект и нашият живот“.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.