Учителите са длъжни да съхраняват писмените изпитвания до края на учебната година, стана ясно на съвещанието на директорите, проведено от РИО

288 са отпадналите за миналата учебна година. Повтарячите са 2069, най-много в 5 клас. Фиктивно записани – във всички форми на обучение

DSCF5077

Извинителните бележки да се пазят 5 години, както дневника. Това е новото изискване към училищните директори, стана ясно на съвещанието, което Регионалният инспекторат по образованието регулярно провежда в навечерието на 15 септември. 184 са проверените училища през миналата учебна година, като експертите са установили, че не се контролира извиняването на отсъствията и не всички се отразяват в дневника. Заедно с това някои директори не уведомявали съответната община за трайно непосещаващите училище, не се подавала информация и до “Социално подпомагане” при допуснати 5 неизвинени за съответния месец. Установени са фиктивно записани ученици във всички форми на обучение. Eдна от мерките за справяне е въвеждане на система за внезапен седмичен контрол и проверка от Регионалния инспекторат. Това е препоръчал министърът на образованието Тодор Танев на срещата с началниците в Камчия преди седмица. При констатиране на нередности ще бъдат налагани санкции. МОН обмисля възможност издръжката, която държавата отделя за един ученик, да се изплаща не на годишна база, а поетапно след проверка за реално записани ученици.

Напусналите образователната система за миналата учебна година в областта са 288, основно заради натрупан огромен брой отсъствия, слаб успех и по семейни причини, отчетоха от РИО. Повечето от тях са от ромски произход, социално слаби семейства, най-често лишени от родителска грижа и контрол. Броят на отпадащите в региона намалява. След бума през 2011/2012 година, когато са били 671, през 2013/2014 те падат до 305. Във връзка със Стратегията за маналяване дела на преждевременно отпадналите, деца, които натрупат 5 неизвинени, трябва да бъдат посетени вкъщи и да се предприемат мерки за връщането им, напомниха от просветния инспекторат.

Що се отнася до учениците от 1 до 12 клас, които повтарят, заради слаб успех, то те са общо 2069. Това поставя Пловдив в златната среда на националната класация. Най-големи затруднения да се справят с учебния материал изпитват петокласниците, затова те са и най-многобройни сред повтарящите – 409. 333 са шестокласниците, а децата, които още един път карат 7 клас, са 252. Броят на оставачите в 8 клас е 248. Новото изискване към директорите и учителите е писмените изпитвания да се съхраняват до края на съответната учебна година. При проверките по училищата е била констатирана липса на съответния брой оценки по даден предмет, както и на утвърдени критерии за оценяване.

Според анализа на просветните експерти все повече се увеличава броят на децата, които заминават за чужбина и се връщат обратно в рамките на същата учебна година, което затруднява системата. Увеличават се и желаещите да се преместят от един профил или професия в друг веднага след старта на учебната година, поради направен грешен избор.

От РИО отчетоха също голям брой маломерни и слети паралелки в малките населени места, което не дава възможност за инвестиции и подобряване на учебната среда и качество в селските училища.