Община Пловдив внася жалба срещу Камарата на архитектите заради предупреждението да изключва свои членове, ако проектират обществени сгради на инженеринг
Заместник-кметът с ресор “Дигитализация, европейски политики, бизнес развитие и образование” Владимир Темелков обяви, че дава по 50 000 лева от лични средства като награда за проектантите, които се наемат на инженеринг да бъдат построени новите сгради на Математическата гимназия, на ОУ „Княз Александър I“ и на „Св. Патриарх Евтимий“. Това обяви самият той на пресконференция днес.
Повод за неговата реакция е предупреждението на Камарата на архитектите в България да изключи архитекти, които се наемат да проектират сгради с обществена значимост на инженеринг.
Община Пловдив внася жалба срещу КАБ, която ще бъде адресирана до главния прокурор, Министерския съвет, ДАНС, НАП и други институции.
На пресконференцията присъства председателят на Камарата на строителите в Пловдив Пламен Иванов, който каза: „За самия строител инженерингът не е най-удобната форма на работа, но фирмите участват в такива поръчки, защото с тях се пести време, а и заради раздробената архитектурна гилдия. Всички жилищни комплекси в последната година също са форма на инженеринг“, каза Пламен Иванов. Той призова архитектите да проявят толерантност в създалата се ситуация и поясни, че при индексация на договорите в последните години строителството се оскъпява с 10-15%.
Темелков припомни, че ВАС се е произнесъл в полза на община Пловдив и против жалбата на Камарата на архитектите, които обжалваха първо в КЗК, после и в съда проектите за нови сгради на МГ и на СУ „Св. Патриарх Евтимий“. Обществената поръчка за нова сграда на училище ОУ „Княз Александър I“ още не е обявена, но Темелков очаква и тя да бъде обжалвана.
В понеделник ще бъдат отворени офертите за строежа на новата сграда на Математическата гимназия, допълни още зам.-кметът.
На пресконференцията присъстваха и директорите на училища, за да подкрепят усилията на общината.
„Колкото по-бързо се случат нещата, точкова по-бързо ще се прекрати двусменният режим. Децата, които са втора смяна, свършват часовете си между 19 и 20 ч., което е нередно. Имаме ученици от съседни общини, които се прибират в домовете си към 21:30 ч. Надяваме се този проблем да бъде разрешен”, заяви директорът на Математическата гимназия Веселина Карапеева.
Нейното мнение подкрепиха и директорите на Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ – Емил Начев, и на СУ “Патриарх Евтимий” – Валентина Стоенчева.
„Откакто съм директор очаквам да ни се даде възможност да минем на едносменен режим. Разчитаме на Община Пловдив и благодарим за подкрепата”, каза Стоенчева.