Какви са успешните начини за въвеждане на Монтесори педагогиката и облачните технологии в детските градини и училищата на Пловдив представи заместник-кметът Стефан Стоянов на конференцията „Творчески методи и Монтесори в българското образование – примери от практиката“. По време на форума, който се проведе в Интер Експо Център в София, участници от цялата страна обмениха добри практики, които помагат на училището и детската градина да се превърнат в оживено и атрактивно пространство за децата и техните учители.

Пловдив е първият град в страната, който въведе обучение по метода на Мария Монтесори в общинските детски градини. От началото на учебната година стартира и първата яслена група, а от миналата „Св. св. Кирил и Методий“ беше първото, което даде начало на своя пилотен проект „Монтесори класна стая” с една паралелка първокласници. ОУ „Антим I” последва този пример и също вече може да се похвали със свой Монтесори клас от началото на тази учебна година.

„Основните приоритети в общинската ни политика по отношение на образованието са свързани с дигитализацията на учебния процес, проектите „Иновативни училища“, „Модернизация на образователния процес“, „Проектиране и изграждане на нови детски площадки и/или ремонти на съществуващи в общинските детски градини““, конкретизира заместник-кметът. Той подчерта огромното значение на въвеждането на платформите G-suite и Office 365, благодарение на които са обхванати 51 училища, 52 общински детски градини, а приблизително 720 учители подпомагат своята педагогическа дейност чрез тях.

„Целта ни е да формираме устойчива Монтесори общност с прилагане на този тип педагогика в различни възрастови групи – яслена, детска градина и училище“, обясни още Стефан Стоянов.

В момента седем детски градини, две училища и една ясла са включени в Монтесори програмата в Пловдив. Над 130 са обучените педагози, а 750 са обхванатите деца и ученици. Статистиката сочи, че над 500 са обучените родители, които подкрепят и са партньори при реализирането на програмата.