Първи брой на „Житненско слово“ излезе в навечерието на Деня на будители, а негови автори са седмокласници от ОУ „Христо Смирненски“ в селото. Училищният вестник разказва за проекти, инициативи и значими успехи на ученици и учители. На страниците читателите ще намерят интервюта с  преподаватели, споделени истории и мигове от класните стаи и новаторски идеи, ще прочетат за важни събития, състезания, участия в конкурси, както и за амбициите и мечтите на децата.

„Децата създадоха чудесни материали, от които личи техният поглед върху училищния живот, какво ги вдъхновява. Вестникът излиза именно на Деня на будителите – празник, който ни напомня за важността на образованието, културата и стремежа към знание. Надяваме се този първи брой да донесе вдъхновение и гордост и да покаже колко значима и ценна е общността, която създаваме заедно“, споделят редакторите на изданието – учителите Пламен Хаджиев и Божидара Драмова.

Шестокласниците от ОУ “Хр. Смирненски” поеха по стъпките на Вазов в часовете по литература и излязоха извън класната стая, за да усетят  отблизо какво е вдъхновило поета. Заедно с преподавателя по български език Божидара Драмова те направиха кратко видео, в което рецитираха „Отечество любезно“ на Вазов и разказваха за творчеството му.

На 5 ноември в училището ще бъде представен интердисциплинарен урок по български и история на тема “Помогни ми да те возвися”, на който ще присъстват учители от Хисаря и експерти от РУО-Пловдив.

Начало на образователното дело в Житница

В далечната 1882 г. е построено първото училище в селото и обучението в него е за момичета -под ръководството на две сестри францисканки, и за момчета – водено от народен учител. През 1918 г. е основано килийно училище. През 1930 година е построено и открито класно училище, което носи името на Царица Йоана. След 9 септември 1944 година се преименува в НОУ „Христо Смирненски“. На 2 януари 1981 г. започват изкопните работи за градежа на ново осмокласно училище. Строителството продължава до 6 август 1982 г. с доброволния труд на цялото население.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.