Опитът на Пловдив трябва да заимстват и други градове, каза зам.-министърът на образованието Деница Сачева, която връчи удостоверенията, заедно с ножица и шивашки метър
Две от курсистките са започнали и вечерно обучение, още толкова тръгват на училище
9 трайно безработни жени от Столипиново получиха днес удостоверения за шивачки и вече имат предложения за работа. Една част от тях изобщо не са ходили на училище, други имат завършен 4 клас, трети са успели да изкарат до 11-ти. След 6-месечно обучение, в което, наред с практическите умения, те са напреднали в четенето и смятането, днес те се сдобиха със свидетелство за професионална квалификация, връчено от зам.-министъра на образованието Деница Сачева.
Жените са част от образователната програма „Социално предприятие – шивашка работилница”, създадено от фондация “Национален алианс за работа с доброволци”, и са се обучавали в оборудвания за целта цех в Комплекс за социални услуги “Св. Георги” по програмите на МОН.
Преди връчването на удостоверенията Сачева ги насърчи да предават примера на децата си и да ги изпращат редовно на училище.
“Това ще им донесе по-добър живот и бъдеще”, обърна се зам.-министърът към жените, които получиха като подарък към удостоверенията ножица и шивашки метър. Тя подкрепи социалното предприемачество и заяви, че опитът на Пловдив е важен и трябва да се мултиплицира. Още повече, че обединява неправителствения сектор, местната власт и работодателите.
“Социалното предприемачество комбинира възможностите за ограмотяване и добиване на професионални умения. Правителството работи по задържане на децата, които подлежат на задължително образование, но има една огромна част възрастни неграмотни. Пазарът на труда става все по-динамичен и хората все по-малко ще прекарват целия си живот на едно работно място”, заяви Сачева. Според нея професионалните гимназии също могат да обучават и повишават квалификацията на възрастните, за което получават допълнителна финансова подкрепа от държавата.
Председателят на УС на фондация „Национален алианс за работа с доброволци” Ренета Венева заяви, че очаква подкрепа от МОН и Социалното министерство за приемането на Закон за социалните предприятия. Той се пише за пореден пък под формата на Закон за социалната икономика, но Венева е на мнение, че има нужда от специален регламент.
Две от курсистките в предприятието се мотивирали да запишат вечерно обучение, а други две, които изобщо не били стъпвали в училище, решили да влязат в клас. След като минали началния входящ етап на обучение в шивашкия занаят, на третия месец момичетата вече започнали да изпълняват поръчки на реални фирми.
„До този момент не сме се сблъскали с предразсъдъци от страна на работодателите относно етнос и религия. Интервюто за работа е изделие, което те трябва да изпълнят. И ако се справят със заданието, ги наемат на работа, защото кризата за такъв тип работна ръка е голяма”, обясни Мария Шишкова – ръководител на социалното предприятие. Жените получавали по 150 лева стипендия на месец по време на обучението, което допълнително ги мотивирало. Психолози и социални служители работели със семействата им с цел да ги подкрепят. Много от децата на курсистките идвали с тях по време на лятната ваканция.
В момента се обучават още 11 жени, но чакащите на списък са в пъти повече. Те също са от квартала, които научили от своите приятелки и съседки за предприятието и искали да се обучат, за да си намерят работа.
„Бързо се сприятелявам, оправна съм и искам да си намеря работа”, е посочила като важни неща за себе си 20-годишната Боряна. На табло в цеха всяка от жените е отбелязала това, което я отличава и което иска да постигне. Фани иска да помага на другите и да бъде добра майка, за Павлина най-важно е да завърши курса и да си гледа семейството. Да имам работа и пари мечтае Радка.
Зам.-кметът по образование Стефан Стоянов, които присъства на завършването, също насърчи жените с думите, че са добрия пример, който трябва да намери последователи.
“Много сме горди с вас. Така човек може да вземе живота си в ръце, да добие професия и да си намери работа”, каза Стоянов.