Възможностите за участие в програмите на Space Camp Turkiye, както и предстоящите инициативи в областта на STEM обучението и развитието на научни и технологични умения, ще представят експерти от космическия лагер в Измир на 2 октомври от 17.30 до 19 часа в Дом на културата „Борис Христов“. Ще бъде обсъдена и новата „Космическа програма за учители: STEM обучение“, която ще се проведе в периода 17-20 ноември 2024 г. в Турция. Събитието се организира от Център за творческо обучение и е насочено към директори на училища и учители.
Гости на срещите ще бъдат Нурджан Субашъ, която е част от екипа на Space Camp Turkiye повече от 20 години, и експертът по дистанционно обучение в лагера Йигитберк Сипер. Опитът на Субашъ в астрономията и космическите науки, както и ролята ѝ на водещ преподавател в лагера, са основополагащи за успешното интегриране на STEM методологията в обученията. Нурджан е сертифициран преподавател на Microsoft и LEGO MINDSTORMS инструктор, като помага на учениците да развиват умения в областта на роботиката и новите технологии. Йигитберк Сипер има опит в инженерството и бизнес мениджмънта и играе ключова роля в разширяването на партньорствата с училища и въвеждането на дистанционни STEM програми, които достигат до още повече ученици. Неговите иновативни идеи правят възможно дистанционното участие на ученици в космическите мисии на лагера.
Двамата ще споделят подробности за новата „Космическа програма за учители: STEM обучение“. Това първо подобно обучение, създадено съвместно от космическия лагер и Център за творческо обучение специално за българските учители и директори. Програмата ще позволи на участниците да надградят своите знания в областта на STEM (наука, технологии, инженерство и математика) чрез иновативен подход, вдъхновен от NASA.
Програмата включва практическо участие в космически STEM дейности, работа със специализирани симулатори и тренажори, както и методическо обучение за прилагане на наученото в училищна среда. Тази възможност ще помогне на българските училища да създадат свои „космически“ проекти, които да вдъхновят ученици от трети до десети клас и да стимулират интереса им към кариера в науката и технологиите.