Представители на фирмите партньори влизат в комисиите, които ще оценяват практическите задания за придобиване на квалификационна степен
Не в реална работна среда, а в училищната работилница ще се проведе държавният изпит на първите зрелостници, които се обучават в дуална форма. Това са деветима абитуриенти от Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване, приети в пилотната за страната паралелка „Производство на тапицирани изделия”, които избраха учене чрез работа. От фирмата партньор – „Матраци ТЕД”, и учителите наставници са изготвили вече изпитните задания. Заради наложените противоепидемични мерки обаче държавният изпит по практика няма да може да се проведе на място в завода, а в училищната работилница.
„Това по никакъв начин няма да възпрепятства изпита, защото ние разполагаме с тапицерска работилница. Направили сме заготовки, така че проверката на уменията на учениците ще бъде осъществена по всички правила. Очакваме и представител на фирмата, който има наблюдения от работата им през изминалите години и който ще бъде част от изпитната комисия”, обясни директорът на гимназията Константин Костадинов.
Извънредното положение постави редица предизвикателства пред училищата, въвели дуалната система, които се озоваха пред непреодолими препятствия, тъй като обучението се провежда предимно в производствено предприятие или фирма. Това обаче се оказа невъзможно в условия на извънредно положение, още повече, че редица компании затвориха врати.
„Наблегнахме на теорията, дори в часовете по практика. От „Матраци ТЕД” ни изпратиха поредицавидеа, което показват процеса на тапициране. В един момент фирмата преустанови работа заради пандемията. Колегите изпращаха на 12-класниците допълнителни материали, за да си развият въпросите, след което те им ги връщаха за проверка и корекции. Целта беше да се подготвят добре теоретично, да гледат схеми и демонстрационни видеа, за да може да се представят успешно на изпитите”, обясни Костадинов.
За всички професионални гимназии изпитът по теория на специалността ще се проведе на 5 юни, а следващата седмица – по график, учениците трябва да бъдат разпределени за проверка на практическите знания и умения. Преди това – на 1 и 3 юни, те ще се явят и на задължителните два зрелостни изпита. Една част от тях са избрали изпита по специалността като втора матура.
В ПГ по електротехника и електроника разпределението вече е направено. Независимо, че кабинетите са просторни, няма да бъдат събирани повече от 10 ученици във всеки. Закупени са дезинфектанти, предпазни маски и ръкавици. Началото на изпитите ще е в 9 часа, както матурите, за да има възможност учениците спокойно да се придвижат до училище, понеже част от тях са от съседни общини. Представители на работодателите ще присъстват в комисиите по отделните специалности. Зрелостниците ще разполагат с до 6 часа време, за да се справят с индивидуалните практически задания.
„По принцип професиите в сферата на туризма прилагат високи санитарно-хигиенни изисквания и нашите ученици са се научили да ги спазват. Снабдили сме се с дезинфекционни средства, маски и ръкавици. Ще спазим и изискванията за социална дистанция”, увери директорът на ПГ по туризъм Марияна Маджирова. Работните места за практическия изпит ще бъдат на два метра разстояние едно от друго, а зрелостниците ще се явяват по график.
“Комисиите в ПГ по облекло „Ана Май” ще изготвят задания, които изискват по-кратко време за изработка, предвид ситуацията”, каза директорът Емилия Минева. Учебните работилници ще бъдат дезинфекцирани, а работните места – съобразени с нужното разстояние. В салоните по фризьорство и козметика 12-класниците ще влизат по един, заедно с модела си, тъй като на място ще бъде и комисията, която ще наблюдава процеса на работа.
В пет поредни дни ще се проведат практическите изпити в ПГ по механотехника, за да се спазят всички противоепидемични изисквания. Директорът Анета Чилингирова уточни, че зрелостниците са разпределени по шестима.