11 училища представят сценични версии на приказки или откъси от книги по повод Международната седмица на книгата и изкуството за деца
Драматизация по „Записки”-те на Захари Стоянов с откъси от подготовката и избухване на Априлското въстание представиха днес третокласници на Конкурса за най-добра сценична версия на приказка или част от книга за ученици от 1. До 12. клас, организирана от НБ „Иван Вазов” и Регионалното управление по образование. 11 училища се включват в надпреварата в четири възрастови категории – до четвърти, до осми и до дванадесети клас. Конкурсът е посветен на обявяването на 2017-а за година на детската книга, на Световния ден на книгата и авторското право -23 април, както и на 50-я юбилей на Международната седмица на книгата и изкуствата за деца.
Учениците от ОУ „Драган Манчов” върнаха жури и публика във времето на Априлската епопея, като декорите и костюмите на малките изпълнители допълниха емоционалните им изпълнения на популярни откъси от „Записки по българските въстания” и емблематични поетични строфи, посветени на героите, дали живота си за свободата на род и родина.
Училището участва с две драматизации, като втората бе на популярната приказка на Братя Грим – „Снежанка и седемте джуджета”.
Третокласниците от СУ „Димитър Матевски” също бяха избрали приказка на Братя Грим – „Хензел и Гретел”.
Жури в състав Десислава Иванова – сценограф, и актьорите Стефан Попов и Ивайло Христов, оценява актьорските умения, декора, костюмите и оригиналност на адаптацията.
Ученици от Националната гимназия за сценични изкуства се представиха с авторския спектакъл „Феята на Берлинго”. 12-класниците заложиха на етюди с майсторени от тях кукли.
Изключително оригинално се оказа решението на трупата от Професионалната гимназия по електроника и електротехника. Учениците показаха интерпретация на „Приказка за стълбата” на Смирненски, дело на преподавателя им Нели Минкова.
С музикална приказка ще блеснат утре на сцената талантите от СУ „Кирил и Методий”. Ученици от 5. и 6. клас с учител Диана Кънева, вокалната формация на Ганка Георгиева и клуб „Арт фабрика за големи” на Марина Нанкова ще изиграят „Буратино” по музика на Петър Ступел.
„Колко струва една сълза” е заглавието на драматизацията на ОУ „Яне Сандански”, а театралната студия на СУ „Св. Седмочисленици” е заложила на „Ян Бибиян”. Децата от ромски произход на ОУ „Димчо Дебелянов” се включват с „Красивото зайче”, а талантите от СУ „Любен Каравелов” са нарекли спектакъла си „Приятели”. Най-хубавите световни басни интерпретират на сцената учениците от СУ „Симон Боливар”.
Победителите ще бъдат наградени на 21 април в Дома на учителя.
Да бъдат изготвени наредба и стандарт за училищните библиотеки, настоява методистът от НБ “Иван Вазов” Таня Пилева. Според нея това ще даде възможност за финансирането им и ще фиксира изисквания какви специалисти могат да бъдат назначавани за училищни библиотекари. До 15 май Българската библиотечна асоциация събира предложения за наредбата, за да бъде изготвени и предложен в МОН единен проект. Библиотеките влязоха в новия образователен закон, но в стандарта за физическата среда.