Екип от педагози от ОУ „Д-р Петър Берон“ ще създават интердисциплинарни уроци, за да докажат благоприятното влияние на физическите упражнения върху психическото здраве

Доценти от висши училища влизат в класната стая по проект за училищна лаборатория за иновации на ОУ „Д-р Петър Берон“. Припомняме, че пловдивското училище спечели финансиране от МОН и ще работи съвместно със СУ „Пейо Яворов“ в сферата на здравното образование и спорта. Целта е да се формират общности и екипи с визия за сродни иновации, които да доведат до развиване на тематични иновативни мрежи и модели.

„Нарекохме нашата лаборатория „Мозайка на здравето“. Ще работим в посока на физическото и психическото здраве на учениците“, обясни директорът Стефан Кичуков. Училището ще разчита на експертизата на доц. д-р Севдалина Кандиларова от Научноизследователския институт на Медицински университет – Пловдив, която е и преподавател в катедрата по психиатрия и медицинска психология. Другият експерт е доц. Корнелия Ангелова – ръководител на катедра „Теория на физическото възпитание“ в Националната спортна академия „Васил Левски“. Те ще предоставят резултати от изследвания, които са провели, както и готови модели за прилагането им в клас.

Заедно с това екип в състав психолог, учител по биология и здравно образование, по английски език и по физическо възпитание и спорт ще създадат интердисциплинарни уроци, с които ще докажат благоприятното влияние на двигателните упражнения върху психическото здраве на човека. Контролната група, с която ще работят, са ученици от 5 клас. Паралелката е преминала обучение по иновацията, по която работи училището. Идеята е чрез поредица от методи и похвати децата да успяват по-лесно, бързо и интересно да усвояват нови думи на английски език, лексикални норми и граматически правила.

В момента екипът подготвя пет интердисциплинарни урока, които ще бъдат представени през февруари и март. Във всеки час ще има предвидено време за кратка дихателна практика. След това училищният психолог ще обяснява връзката между правилното дишане и психическото здраве. На преподавателя по биология е отредена задачата анатомично да обясни на учениците как протича процесът на дишане. Часът ще приключи с кардио тренировка.

„На психичното здраве на децата не се обръща достатъчно внимание. Трудно разпознаваме първите симптоми – тревожност, нервност, изтощение. И след това се питаме защо днешните деца са такива и как да им помогнем. За всичко науката има логични обяснения. Много по-лесно е детето да бъде пред устройството, вместо да го заведеш на тренировка или на разходка за 30 минути“, обяснява избора на тема директорът Стефан Кичуков. Той е на мнение, че причините за появата на първите сигнали в повечето случаи се дължат на нездравословния начин на живот, липса на физическа активност и прекомерно екранно време.

Една от първите стъпки, които педагозите са предприели в тази посока, е ограничаването на употребата на телефони в училище. Те се използват само с образователна цел или при неотложен разговор.

През последните няколко години училищният екип работи в тясно сътрудничество с Медицинския университет и Университета по хранителни технологии. По време на втория срок учениците от прогимназиален етап подготвят и представят в университетска среда презентации за здравето и здравословния начин на живот.

Децата могат да практикуват в училищна среда доджбол – народна топка с пет топки едновременно. Като занимание по интереси могат да изберат шахмат. Има групи по тенис на маса и тенис на корт. Училището има изградена площадка за футбол и баскетбол. Създадени са условия и за и хокей на трева.

По случай 100-годишнината на училището, която ще се чества официално в края на октомври, стартира инициативата „101 добрини“. Ще се проведе кампания за набиране на средства за лечение на ученик от училището, благотворителни базари за приюта за бездомни животни. За 14 февруари и 1 март децата ще изработят картички, които ще подарят на самотни възрастни хора и на деца, лишени от родителски грижи. Сред планираните акции е и засаждане на дървета и облагородяване на околната среда.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.