Благодарност към всички учители, директори и социални партньори, към работещите в средното образование, родителите и учениците, отправи на изпроводяк зам.-министърът на образованието Диян Стаматов. В профила си във Фейсбук той благодари на правителството в оставка, на министъра на образованието и науката Меглена Кунева за изключително важната финансова крачка, с която ще бъдат реализирани първите малки промени през 2017-а година.
Ето и текста:
През последната година имах възможност да бъда заместник-министър на образованието и науката. Във времето, когато бе направена първата решителна крачка към промяната в образованието. Изключително трудно време, наситено с много нови моменти и задачи.
На мен се падна нелеката задача да проправя път на един дългоочакван закон, да участвам в подготовката и внедряването на много нови правила за системата ни –стандарти и наредби.
Да убеждавам в необходимостта да бъде направена важната крачка на промяната в цялата ни система. За това кратко време се срещнах с повече от 40 000 учители от всички точки на страната. Чух упреци за трудносите и бумащината, за безпаричието и застаряването на системата ни, за неуважението на учителите.
Споделям притесненията и правотата ви, колеги!
Убеден съм, че пътят напред ще е свързан с много и динамични промени в нашата сфера. Сигурен съм, че този път минава задължително през ефективна квалификация за директори и учители. Промените са свързани с въвеждането на нови начини на преподаване, защото днес поколението е съсвем различно от нашето.
Необходима ни е различна квалификация от тази, която познаваме. Определено средното образование е сред най-значимите системи в процеса на учене за всеки човек, семейство, за обществото и за държавата ни.
За да сме уверени всички – и учители, и директори, и родители, в успеха на реформите, се нуждаем от подкрепата на държавата, но и на цялото общество.
Всеки учител подготвя бъдещето на страната и се нуждае от по-достойно заплащане, и от подкрепа, и от самочуствие.
Успешната промяна на държавата ни може да се реализира само с успешна промяна на училищното ни образование.
Първата голяма крачка е направена.
Трябват още много, за да успеем да направим училището привлекателно и за учениците, и за учителите.