Бившият кадър на Музикалното училище Кръстин Настев, сега маестро в Испания, направи майсторски клас, заедно с учителя си Крикор Четинян

Кръстин Настев дирижира участниците в обучението в аулата на Музикалното училище.
Кръстин Настев дирижира участниците в обучението в аулата на Музикалното училище.

Музика трябва да се учи до завършване на средно образование. Жалко е, че прекъснахме традицията на музикалните паралелки, които сега са единици, а после се чудим защо младите хора са агресивни. Не може в 8 клас да се слага край на обучението по музика. Дори смятам, че в тези часове учениците трябва основно да пеят.  Едно време проф. Арнаудов казваше, че който пее, зло не мисли, но докато пее.

Мнението е на диригента виртуоз Кръстин Настев, който организира творческа лаборатория и майсторски клас за хорови диригенти, студенти и учители по музика в НУМТИ „Добрин Петков”. Самият той е възпитаник на Музикалното училище под тепетата, пял е в Хора на момчетата и оттогава мечтае да стане диригент. Кариерата му започва от школата на изтъкнатия у нас и в чужбина хоров диригент Крикор Четинян. Маестрото дал идеята за организацията за творческата лаборатория и Настев тутакси се заловил с организацията.

От четири години насам младият хоров диригент живее и работи в Барселона. Започва в АМТИИ, завършва с отличие магистратура в Националната музикална академия, осъществява различни проекти, сред които са съвместна продукция с Берлинския радиохор на фестивала „Аспендос”, Турция. Има реализилани записи и с Анкарския радиохор.

Миналата година 35-годишният пловдивчанин е поканен за член на журито в Международния хоров шампионат за детски и младежки хорове в Санкт Петербург. След като три години трупа опит в Анталия, кариерата му го отвежда в Испания.

DSCF6334

„За всяко изкуство си има публика. Затова, когато чуя, че класическата музика щяла да умре, обезумявам. Тя просто се развива спрямо днешния ден. В немскоезичните държави, в които има силна традиция, класиката продължава да живее в чистия си вид и има сериозна публика. Но това е защото в Германия и Австрия в общообразователната подготовка е залегнало и музикалното обучение”, казва Кръстин.

Проектът за творческата работилница, който завърши снощи с открит концерт в аулата на Музикалното училище, е в подкрепа на културния календар на Пловдив като европейска столица на културата 2019. Идеята е да се даде възможност на хоровите диригенти да работят с водещи фигури в класическата хорова музика, музикалния фолклор и джаза.

По време на тридневния майсторски клас участниците имаха групови и индивидуални занимания по мануална техника и теоретични лекции, а джазменът Мирослав Турийски проведе т.нар. джазов буквар. Участниците изпълняваха също произведения от Ренесанса, от романтичната и църковнославянската музика.