Клуб „Нептун“ направи ден на отворените врати в школото в Стария град
Половинвековната история на водолазния спорт в Пловдив, изявените му членове и техните достижения, експедиции и екипировка представи в Деня на отворените врати в Арменското училище клуб „Нептун“. Мисията на водолазите е да популяризират дейността на организацията и да привличат нови членове и сред учениците от пловдивските училища. Крикор Карагьозов е най-малкият член на клуба, въпреки че е пианист. 13-годишен кандидат-водолаз е възпитаник на Музикалното училище. През последните години около петдесетина са редовните членове на клуба, сред които е и директорът на Арменското училище Симон Тютелян. Председателят на „Нептун“ – Крикор Срец, откликнал на поканата на школския шеф да презентира екипировка и оборудване и да разкрие тайните на водолазния спорт пред децата от училището и родителите им.
Самият Тютелян разказа, че е израснал с водолазна литература, която чичо му колекционирал. Закърмен с тези книги, детската му мечта била да стане водолаз, щом навърши 18 години. Като ученик в средното училище записал водолазен курс, но не успял да го завърши, понеже накрая пропуснал плувната подготовка.
„ Минаха години, запачнах да работя като рапанджия и през 1992-а завърших любителски водолазен курс. След това изкарах инструкторски курс, после държах морски плаж няколко години и развивах доста активна дейност – подводна разходка с туристите, улов на рапани, подводен риболов, подводна фотография. Светът под водата е корено различен от това, което виждаме на сушата. Там като че ли времето е спряло. Впоследствие преустанових този бизнес и само през лятната си почивка се гмурках по един-два пъти“, връща лентата назад школският шеф.
Миналата ваканция огънят отново се разгорял в него и той отново се отдал на страстта си. Нямал опит от много морета. Подводните му пътешествия били предимно в нашето Черноморие, където нямало много добра видимост. За разлика от Егейско, където видимостта била около 30 метра, виждало се отражението на небето и облаците върху водата.