Децата от Украйна ще могат да бъдат записани в българско училище, след като здравните власти дадат „зелена светлина” за здравния и ваксинационния им статус. Това обясни министърът на образованието акад. Николай Денков.

Той вече провел разговор с проф. Асена Сербезова, която се опитва да получи информация от Украйна. Ако това не е възможно, имунизационният статус на децата ще бъде уточняван от Регионалните здравни инспекции.

Бежанците подават молба за хуманитарна помощ или за статут, след което получават номер. Родителите, които искат децата им да постъпят в детска градина или училище, трябва да попълнят декларация по образец и да я подадат в Регионалното управление на образованието. В нея се вписва името на детето, възрастта, знае ли езици и какви. Децата, за които родителите имат документи за завършен клас, ще бъдат насочвани от експерти в РУО към съответното училище и записвани над утвърдения държавен план-прием. По думите на акад. Денков кандидатите все още са малко, но скоро щели да станат хиляди.

Децата от Украйна ще бъдат разпределяни в различни паралелки. При нужда щели да се сформират нови паралелки. Проблемът е по-скоро с детските градини в големите градове, където няма места.

При постъпването в клас за децата са предвидени между 60 и 180 часа за допълнителни занимания по български език. Ще им бъдат осигурени и учебни пособия.

Община Пловдив разполага с 52 общински и 16 държавни училища и има достатъчно капацитет в образователната система. Според зам.-кмета по образование Стефан Стоянов изясняването на статута остава ключово за всяко действие по вписването на украинските деца в образователния процес.

Гражданите на Украйна имат право на безвизово влизане в Република България и право на пребиваване 90-дневен престой в рамките на всеки 6-месечен период, като този срок може да бъде продължен по хуманитарни причини, свързани с извънредни обстоятелства. Заявления за получаване на статут на бежанец или хуманитарен статут може да бъде подадено и пред органите на дирекция „Миграция“-МВР, както и пред отдел/сектори/групи „Миграция“ при Областна дирекция МВР и пред органите на Главна дирекция „Гранична полиция“-МВР. Украинските граждани, нуждаещи се от здравна помощ, могат да получат такава на територията на град Пловдив в ДКЦ 1, 2 и 5.

В рамките на една седмица на директния телефон на общината 0800 112 32 са постъпили десетки обаждания за хора, които се нуждаят от помощ и хора, предлагащи подкрепа. До момента са настанени 57 души в Младежкия център, общежитията на УХТ, филиала на Техническия университет, Дома за стари хора. Лица се пренасочват и към частни жилища и предоставени за ползване хотелски бази. Създадена е фейсбук група „Пловдив помага на Украйна“ на български и украински език с оглед по-добрата координация.

От днес към стационарния телефон на постоянно действащия щаб „Пловдив-Украйна“ се добавя и мобилен номер, който ще бъде активен както в страната, така и извън нея. Мобилният телефон ще поддържа приложенията “Viber”, „Telegram” и също ще бъде активен денонощно.

Тел: 032/ 605 515

Моб. Тел: +359 879 18 22 50

E-mail: ukr@pd.government.bg