Часове по изобразително изкуство в музея, зоопарка или сред природата представи старши учителят Елица Гигова на форум „Модернизация на образованието”

14480700_1210313102344271_6692929230481983515_o

След изнасяне на обучението извън класните стаи сред природата, в галерии, музеи сред архитектурни и исторически места, в зоологически градини и лунапаркове, преподавателят по изобразително изкуство Елица Гигова води вече часовете си и в НБ „Иван Вазов”.  С извънкласната форма -клуб „Пленер –да съхраним и претворим духовното богатство на България”, учителят от СУ „Патриарх Евтимий” има амбицията да привлече повече млади дарования към изкуството като начин на себеизразяване. Успешните си училищни практики Гигова представи на форума „Модернизация на образованието”, който се провежда в рамките на Климентовите дни. Департаментът за информация и усъвършенстване на учители при Софийския университет събра университетски преподаватели, специалисти в системата на средното образование, директори на детски градини и училища, учители, възпитатели, представители на НПО на VI Есенен научно-образователен форум.

От тази година Елица Гигова провежда часовете си с клуб „Дъга”, „Палитра” и „Вълшебството на цветовете” в Народната библиотека, където децата имат възможност за пряк контакт с книги от българските и световни писатели, класици и модернисти,могат да се срещнат с илюстратори и художници, да участват в аранжиране на изложби, да изготвят плакати. В момента надарените деца работят в техника „Ебру”, след като вече са се запознали с особеностите на техники като витраж, декупаж, акварел, темпера.

Като старши учител в „П. Евтимий” и преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски”, Гигова представи постиженията си в училище,  в извънкласните форми и сред студентите си за миналата и тази година.

„В учебните часове съвместната работа между ученик, студент и учител стартира с одухотворяване на стари мебели, като учениците избраха за начало стария гардероб в кабинета по изобразително изкуство, на който имаше място за разгръщане на идеите за Детски град. По темата работиха в екип от шестокласници и студентката Мирослава Михайлова, която живее в Италия, но учи магистратура в Пловдивския университет”, обяснява Гигова.

Впечатлени, нейни колеги от София и Панагюрище предложили партньорство в бъдещи съвместни проекти.

14963169_883745885095779_7855540369297762651_n

На форума Гигова се представи не само като преподавател, но и като творец с поредица изложби в страната и чужбина и показа картината си „Потомци” в памет на Ботев. Елица, която е базов учител, заедно студентите си Цветелина Калъчева и Цветелина Попова, имат трета награда във фестивал „Пролетни мистерии” в Париж от миналата година. А Неделчо Попов е отличен на изложба „Български светини” в българския културен център в Рим. Именно иновативните подходи в работата стимулирали ученици и студенти към нови търсения.