Не приемаме почасовата и самостоятелната форма, казват директорът на ЦДГ „Светла” Людмила Тошева и нейният екип

тошева

Проект за държавен образователен стандарт да предучилищното образование предложи за обществено обсъждане Министерството на образованието. Дебатите ще продължат месец преди документът да бъде утвърден. Стандартът е предназначен за учителите и директорите на детските градини и покрива възпитанието, социализацията, обучението и отглеждането на децата от 3-годишна възраст до постъпването им в училище. В него са регламентирани необходимите умения, които децата трябва да придобият във всяка възрастова група, за да са готови за първи клас. Потърсихме коментар по новата Наредба за предучилищно възпитание от директора на ЦДГ“Светла“ Людмила Тошева и нейния екип. Ето тяхното становище:

1. Не сме съгласни с прием на 2 годишни в детска градина, поради спецификата на възрастта им, която изисква обслужване, хранене, развитие на физиологичните и психични процеси.

2. Не са добре обмислени видовете организация на обучението:

-При целодневна организация – 10 часа престой на детето в градината ще доведе до промяна на работното време на детското заведение и на учителите.Ще се създадат проблеми с родителите, поради различното им работно време и невъзможността да го съчетаят с това на градината, защото часът на прием и изпращане ще се определя от Правилника на съответната забавачка.

-При полудневна организация – При 6 часа престой на детето ще се осигурява 1 хранене  (по всяка вероятност обяд), т.е. то ще трябва да дойде закусило. Това означава часът на прием да е съобразен със закуската на останалите деца в групата.

  1.  Ще се наложи промяна в Наредбата за местни данъци и такси, защото при различната организация и таксата трябва да е различна, а това води и до промяна на някои финансови и счетоводни документи
  2. Не приемаме за удобна и удачна почасовата и самостоятелната форма на организация. Автономността на отделните детски градини може да се изтълкува от родителите неправилно.
  3. Педагогическата ситуация е била и остава основна форма на педагогическо взаимодействие, осъществявайки се чрез игрова дейност.
  4. Раздел“Проследяване на резултатите от предучилищното образование“

-ще се наложат промени във визията на дневника на групата

-не са уточнени подробностите около изготвянето на седмичните, месечните, тематичните разпределения от учителите

-ще се изработва задължително детско портфолио, но не е уточнено ще има ли задължителна визия, атрибути и характеристика

  1. Опасенията, продиктувани от опита, са, че родителите трудно ще станат участници и партньори в процеса на предучилищно образование. Директори, учители, персонал, родители, т.е хората, отговарящи и осъществяващи прилагането на промените, ще трябва да са добре информирани за тях преди влизането им в сила от 01.08.2016. Което значи, че е добре преди утвърждаването им от МОН, да се подложат на истинско обществено обсъждане.

1 КОМЕНТАР

  1. “Забавачка” ли ръководите, г-жо Директор?

Коментарите са затворени.