Общинският съвет гласува средства да обучение на начални учители от СУ “Св.Св. Кирил и Методий” и ОУ “Антим I”, декември се дипломират първите
Две пловдивски училища се готвят да въведат метода на Монтесори педагогиката и вече са започнали обучение на учители. Това са СУ „Св.Св. Кирил и Методий” и ОУ „Антим I”. На последната сесия на Общинския съвет бяха гласувани 3975 лева за обучение на петима начални педагози от основното училище и 1590 за квалификацията на двама от средното. Училището с изучаване на музика и хореография в район „Западен” е започнало да обучава първите четирима начални учители още пред пролетта, а сега към екипа се добавят още двама. През декември преподавателите, които първи са започнали подготовката си, ще получат и сертификатите си за Монтесори педагози. Те се обучават в Центъра, който Нов български университет откри в Пловдив в средата на тази година. Първоначално университетските специалисти обучаваха учителите от детските градини, които въвеждат Монтесори, както и експерти от общинския отдел „Образование”, а сега вече и началните учители.
Все още се обмисля кога да бъде приет първият випуск първокласници, които ще се обучават по Монтесори. Едната възможност е през следващата учебна година, но пък през 2019-а от детските градини ще излязат първите децата от подготвителна Монтесори група.
Двете училища са проявили сами интерес към програмата и готовност да квалифицират педагозите си.
Методът Монтесори беше въведен експериментално преди три години, но в момента се радва на изключителен успех. По него вече работят 6 детски градини, а обучените педагози са 80. Обхванатите деца са 500, а интересът на родителите расте. Пловдив е пионер при въвеждането на програмата в общински детски градини.
„Целта на общинската програма за развитие на Монтесори педагогиката е създаване на условия за прилагането й в различни етапи от детското развитие – яслени групи, детска градина и училище. Точно обхващането на началния курс е следващата стъпка, която следва да направят училищата и се радвам, че имаше много желаещи, които виждат потенциал за развитие. А ние ги подкрепихме”, коментира за „Уча в Пловдив” зам.-кметът по образование Стефан Стоянов.
Пловдивски екип представи своя опит на септемврийската конференция, организирана от Институт Монтесори България, който подпомага развитието на този тип образование в частни и общински ясли, детски градини, училища. Институтът насърчава въвеждането на най-добрите практики спрямо стандартите на Международната асоциация. Той е единствената национална организация в България, която принадлежи към асоциацията, основана 1929 г. от д-р Мария Монтесори като пазител на историята на Монтесори движението и гаранция за качество.