СУ „Св. Патриарх Евтимий“ и ОУ „Христо Смирненски“ в Раковски получиха плакети за успешно реализирани от тях „зелени“ проекти по програма „Еразъм+“. Наградите им бяха връчени от зам.-министъра на образованието Наталия Митева по време на годишната конференция  “Зелени технологии и устойчиво развитие в образованието и младежкия сектор: Възможности чрез „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“, организирана от Центъра за развитие на човешките ресурси. На нея бяха отличени 35 проекта на детски градини, училища, университети, БАН и неправителствени организации.

По проекта на тема „Екологичен начин на живот за нашето училище“ СУ „Св. Патриарх Евтимий“ реализира мобилност на 14 ученици от гимназиална степен в Даламан, Турция. Освен обучение за въглероден отпечатък, нулеви отпадъци, съзнателен потребител, рециклиране и как да пестят енергия, те са участвали в практически дейности със свои връстници от партньорски училища за изграждане на модели на поведение с цел опазване на околната среда. Учениците от различните държави търсили заедно решения на екологични проблеми, придобили потребителските навици, знания и умения за използването на цифрови елементи за пестене на хартия и въглеродния отпечатък. По проекта е проведено обучение и на учители в Даламан за интегриране на екологично образование по европейски стандарти чрез иновативни методи и техники във всички учебни дисциплини.

Плакет за качество получи и проектът „Благополучие за щастливо училище”, реализиран от ОУ „Христо Смирненсики“ в Раковски. От 2014 г. до момента училището е осъществило над 20 проекта по програма “Еразъм+” с мобилности за ученици и учители.

Министърът на образованието проф. Галин Цоков поздрави наградените проекти, които са по актуалната тема за зелените технологии и устойчивото развитие, но и са свързани с благополучието в образователната среда, със щастливото училище, с възможностите за прилагане на политиките на приобщаващото образование. Той подчерта, че благодарение на съвместната работа между образователни институции в страната, но и в чужбина, има пряк пренос на иновации.

На конференцията стана ясно, че МОН ще е координатор на проект, свързан с дигиталното благополучие, който ще бъде финансиран по „Еразъм+“ с над 783 000 евро. МОН ще работи в партньорство с още пет държави. Проектът ще даде възможност за създаване на цифрово образование и култура в училищата, като специален акцент ще са безопасността, етиката и отговорното използване на технологиите, повишаване грамотността и медийната грамотност, намаляване на случаите на кибертормоз.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.