МОН забранява на училищните настоятелства да организират курсове в школата

„Да” на доброволните дарения, „не” на принудителното събиране на пари в училищата. Това се казва в писмо на образователния министър Красимир Вълчев до школските директори.
„Взимането на решение от настоятелството или от ръководството на училището за събиране на определена сума като дарение от всички родители не е в съответствие с доброволния характер на дарителството. При набиране на средства от дарения в специална книга задължително се отбелязва видът, размерът, стойността и целите на получените и предоставените дарения, както и данни на дарители“, гласи писмото. В него образователният министър напомня още, че събирането на средства от родителите на децата и учениците за материали, консумативи, подобряване на материалната база и други текущи разходи нямат правно основание.
Не е редно също училищните настоятелства да организират и курсове в школата. Според министъра те трябва да подпомагат дейността на училищата и да извършват стопанска дейност, само ако е свързана с предмета на основната дейност на настоятелството.





















