Датският посланик игра хоро за Василица с ромски деца от Караджово

0
2712

Кристиан Кьонингсфелт и съпругата му Пиа посрещнаха момичетата от ОУ „Васил Левски“ за Банго Васил, нагостиха ги с домашен сладкиш

DSCF0317

Датският посланик Кристиан Кьонингсфелт и съпругата му Пиа се хванаха на хоро с децата от садовското село Караджово, които бяха техни специални гости за ромската Нова година. Инициативата ромски ученици да гостуват на дипломатически мисии и държавни институции за Василица се организира за осма поредна година от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Облечени в най-новите си костюми, момичетата от СИП-а по фолклор на етносите на ОУ „Васил Левски“ донесоха със себе си настроението и накараха посланика и служителите дори да се хванат на хоро, видя „Уча в Пловдив“.

DSCF0312

С грейнали усмивки и без да се наложи нито веднъж да ползват жокери, нагиздените в пъстри рокли девойки разказаха легендите за Банго Васил. Веднъж го представиха като светеца, който е спасил ромите от падащ мост, а след това се върнаха назад във времето, за да припомнят историята за куция Васил, спасил давещо се дете.

Посланикът на Дания научи, че на 13 срещу 14 януари започва Василица и че на трапезата задължително трябва да присъстват петел, сарми и баница с късмети. След молитва младите искат прошка от възрастните, обясниха децата и добавиха, че по питата се гадае кой какъв късмет ще има през годината. На който се паднело най-голямото парче, според поверието трябвало да храни къщата.

Цяла вечер масата не се вдига, никой не бива да излиза навън, нито пък да се пускат чужди в къщата, за да не избяга късметът, разказа Хафизе.

Както си му е редът, посланик Кьонингсфелт и съпругата му бяха сурвакани за здраве с измайсторени от децата сурвачки.  Дряновиците бяха украсени с пендари, пуканки и бонбони за сладък животът.

DSCF0311

„Пожелаваме ви здраве, берекет и плодородие“, наричаха наред децата, след което раздадоха баница с късмети. Верни приятели изтегли Кьонингсфелт, а на съпругата му се падна щастието. Като истинска домакиня, тя обясни на благите гости, че лично им е изпекла традиционен датски сладкиш и го подкани да седнат на нейната трапеза.

„Да си пишете редовно домашните и да имате добри оценки. Образованието е ключът към успеха в живота“, поръча дипломатът на малките си гости, които му гостуват вече за втора поредна година.

Впечатлени от двуметровата елха в посолството, децата получиха традиционните сърца-кошнички от хартия, с които в Дания се украсявало коледното дърво. Оказа се, че техен създател е Андерсен. За изненада на служителите от посолството, децата обясниха, че той е написал „Малката кибритопродавачка“ и „Малката русалка“.

DSCF0306