Ученици от 11 клас на СУ „Св. Паисий Хилендарски“ се включиха в открит урок конкурс за плакати и рекламни банери по повод Световната седмицата на предприемачеството
Плакати и банери, призоваващи да пазим океаните от пластмаса, презентираха 11-класници от СУ „Св. Паисий Хилендарски“ на открит урок по повод Световната седмица на предприемачеството. Учениците от специалност „Графичен дизайн“, разделени на шест отбора, трябваше да представят своите идеи по темата „Рекламна кампания за социална кауза – опазване на океаните и намаляване на пластмасовото замърсяване“. Според регламента те имаха за задача да направят плакат с QR код за вредното въздействие на отпадъците върху водните басейни, както и рекламен банер за социалните мрежи, който да призовава да употребяват по-малко пластмасови изделия.
„Идеята на днешния урок, който провеждаме като своеобразен конкурс, има за цел да провокира младите хора да се замислят по темата и да ги вдъхнови за устойчиви алтернативи“, поясниха преподавателите по графичен дизайн Павлина Димитрова и Станислава Димитрова.
Гости на събитието бяха доц. д-р Ангел Димитров – специалист по маркетинг, и гл.ас. Надежда Ангелова – и двамата преподаватели в Пловдивския университет, които влязоха и в комисията за оценяване на проектите. Ясно и силно послание, избор на цветове, визуална последователност, съответствие с темата и техническо изпълнение бяха част от критериите за оценка.
„Всеки малък жест има значение“, „Действай сега, за да спасиш океаните“, „Рециклирай, пластмасата убива“ бяха част от посланията, които гимназистите отправиха посредством творчески си предложния. Някои от тях използваха различни морски обитатели като китове, водни костенурки, медузи, засегнати от замърсяването, като визуална метафора. Силуетите на отделните видове бяха нарисувани от отпадъци във водните басейни в резултат на човешката дейност.
Докато гимназистите творят, седмокласници, които изучават роботика и виртуален дизайн, разказаха за Седмицата на предприемачеството, в която СУ „Св. Паисий Хилендарски“ се включва и тази година. У нас тя се отбелязва със съдействието на “Джуниър Ачийвмънт България”. Децата дадоха данни и от черната статистика, според която всяка минута в моретата и океаните попадат 15 тона отпадъци, повечето от които пластмасови изделия за еднократна употреба. Ако тенденцията продължава, през 2050 година ще има 12 млрд. тона пластмаса – повече отколкото риба.