Учители масово си разменят визити в своето и в съседни училища, споделя идеи в блога на проекта
От идея, споделена на национална конференция на началните учители, половин година по-късно проектът „Гост за един ден” вече работи с пълна пара и е хит. Педагози от началните класове масово си разменят визити, за да могат да обменят идеи и опит в неформален контакт. Авторът на инициативата Ели Иванова от СУ „Черноризец Храбър” направи блог, в който всеки може да покани колега, посочвайки името, училището, датите и темите за работа, както и класа, в който преподава.
„В блога има засилен трафик, посещенията са много, доста колеги се интересуват от обмена, което означава, че имат нужда да споделят, да потърсят подкрепа в иновациите, които прилагат или пък да почерпят опит. В някои училища се правят вътрешни обмени, което активно се случва в нашето”, разказа Ели Иванова за „Уча в Пловдив”. Наскоро училището, което се включило през блога (http://uchitelskiobmen.blogspot.bg/), е „Св. Климент Охридски” във Войсил.
След като колежката й Соня Трифонова гостувала в нейните часове, Иванова върнала вчера визитата и присъствала в часове по български, математика и физическо възпитание. Екипната работа между учителите и добрата спойка, която са изградили помежду, впечатлили идеолога на проекта „Гост за един ден”. 70 на сто от децата в училището са от малцинствата.
„Всеки учител винаги е в помощ и подкрепа на другия, което само по себе си е един непрестанен обмен, тъй като всеки има поглед върху работата на колегите си. Това е по-трудно постижимо в по-големите училища, но във Войсил учат само до 4 клас. Наблюдавах добре структурирани уроци с включени различни методи, които предизвикваха интерес у децата и държаха вниманието и концентрацията им в часа на високо ниво, важно за усвояването на материала. Използвани бяха интерактивни методи, близки за тях. Забелязах прилагане на индивидуален подход към всяко дете в зависимост от конкретните нужди, което допринася за добри резултати. Учителите осигуряват уют и комфорт на учениците, които с желание идват на училище, усетих увереност и спокойствие у тях”, сподели Ели Иванова.
Според началния учител от СУ „Черноризец Храбър” в училища, на пръв поглед доста различни, работата учителя зависи от собственото желание за самоусъвършенстване. Именно затова създала проекта за обмяна на опит. За да може всеки да намери общо с колегата си и да приложи нещо от него в ежедневната си работа, независимо дали работи в клас от 24 деца или от 10 деца.