В Столипиново не искат ромски стипендии, децата се определят като турци

0
2502

Комисията за защита от дискриминация ще нищи казуса с паричните стимули за ученици от ромски произход

Упоритите деца трябва да бъдат поощрени, а не да се настройва обществото срещу тях, казват училищни директори

Петя Димитрова - координатор на "Амалипе" за Пловдив и Пазарджик, училищният директор Красимира Благоева, Руска Николова и успешни ученици от ромски, които имат амбицията не само за средно, но и за висше образование.
Петя Димитрова – координатор на „Амалипе“ за Пловдив и Пазарджик, училищният директор Красимира Благоева, Руска Николова и успешни ученици от ромски произход.

Нито един ученик от СУ „Найден Геров” в Столипиново не е подал документи за ромска стипендия, показа проверка на „Уча в Пловдив”. Причината е, че учениците масово се самоопределят като турци, затова решили, че няма да се пробват за паричния стимул.

„На последното външно оценяване по български език на въпрос какъв е майчиният ви език, 100% от учениците са отговорили „турски”, обясни липсата на желаещи директорът Емил Начев и добави, че има доста деца, които отговарят на критериите за отпускане на стипендията.

Междувременно стана ясно, че Комисията за защита от дискриминацията до края на януари ще се произнесе по казуса за отпускането на стипендии за ромски ученици по сигнал на патриотичното сдружение „Азбукари“.  Експертите от комисията решиха да бъде образувана преписка и в рамките на 30-дневен срок ще стане ясно и финалното им заключение.

Повод за сигнала са стипендиите по проект на Ромския образователен фонд и МОН обяви в размер на 30 евро на месец за ромски гимназисти, които имат успех над 3,50. Проектът „Подкрепа на ромски ученици за успешно завършване на средно образование“ е по модел, прилаган успешно в Македония, Сърбия и Словакия, и ще бъде изпълняван от Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства.  Подборът ще става от комисия по определени критерии, от които най-важният ще бъде успехът в училище. Друго основно изискване ще бъде учениците да са завършили успешно VIII клас и да нямат налагани наказания от Педагогическия съвет.  За всеки клас ще има класиране в три категории по успех – между 3.50 и 4.50, между 4.50 и 5.50 и над 5.50. Срещу идеята въстанаха множество патриотични организации, сред тях и „Азбукари“, които сигнализираха Комисията за защита от дискриминацията.

Дискриминация ли е даването на допълнителни стипендии за ромски гимназисти спрямо връстниците им от български произход. По темата се дебатира от октомври насам. Синдикатът на българските учители категорично се обяви против стипендиите. Център за междуетнически диалог и толерантност „АМАЛИПЕ“  адмирира обаче проекта, чиято цел е успешно завършилите средно да продължат висше образование.

„Не виня, че обществото се надигна, просто проектът не беше представен по адекватен начин и се допусна противопоставяне. И към момента има доста организации, които подкрепят децата от ромски произход, но никой не въстава срещу това. Доста бивши мои ученици получават такива стипендии, които са огромна помощ за тях. Тези деца се борят със зъби и нокти със средата, която е безпощадна спрямо амбицията им да са различни. Борим се за всяка душа и стоим твърдо зад тях”, казва директорът на ОУ „Васил Левски” в Караджово -Красимира Благоева. Самата тя е помогнала при оформянето на документите на бивша своя ученичка, която в момента е 10-класничка в Професионалната гимназия по хранене и туризъм. И добавя, че децата, които ще се възползват от стипендиите по проекта, са максимум по едно-две от училище. Ако изобщо ги има.

В Професионалната гимназия по кожени изделия и текстил също няма нито един кандидат. Петима ученици получават стипендии от център „АМАЛИПЕ”, които покриват пътните им разходи и учебниците.

Само един е кандидатът и от Професионалната гимназия по облекло „Ана Май”. Това е 10-класничката Сашка, която учи моден дизайн и засега се справя отлично.

„Съвсем заслужено си извоюва моя подпис. Много съзнателно и прилежно момиче, което трябва да бъде поощрено”, казва директорът Емилия Минева.

Общият брой на стипендиите за страната е 600, които ще бъдат поравно разпределени на момчета и момичета.