Оценки няма да се пишат, каза днес министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, предстои дискусия на 24 април
По предмета “Добродетели и религии” няма да се пишат оценки, като първоначално той ще бъде въведен за първокласниците. Това каза днес просветният министър Красимир Вълчев. Очаква се новият задължителен предмет да се въведе с промени в Закона за училищното образование, които ще бъдат представени за обсъждане през май. На 24 април предстои голяма дискусия какво точно да включва той. Най-вероятно МОН ще предложи да бъде включен в задължителния учебен план.
Мненията в обществото за новия задължителен предмет се делят на три, каза министърът. Една група смята, че такъв предмет не трябва да има. Втората, че той трябва да е вероучение и третата, че трябва да е насочен най-вече към изграждане на етични знания у децата. Вълчев обеща баланс.
Припомняме, че проучване на агенция „Тренд“, проведено в средата на март, показа, че 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище.
Представители на Светия Синод днес настояха по предмета да се изучават и разновидностите на отделните религии, една от които да е християнство-православие.
От Синдиката на българските учители заявиха, че 68% от членовете одобряват въвеждането на тази учебна дисциплина. Синдикатът обаче настоява за преквалификация на учителите по български език, философия и история, за да могат и те да преподават религия.
Задължителното религиозно образование обаче не среща подкрепа сред мнозинството родители – 62% са категорично против въвеждането на предмет „Религия и православие“. Това показват резултатите от анкетата на асоциация „Родители“, в която са се включили 3042 участници. Само 10% от анкетираните смятат липсата на религиозно образование за значим проблем. За 56% е важно развитието на критично мислене и умения, а по мнението на 44% проблем са остарелите методи на преподаване и зле поднесеният материал.