Петима ученици ще представят страната ни на EUCYS в Талин, разработката на пловдивчани е в сферата на теоретичната информатика
Василена Цветанова и Радослав Димитров от Математическата гимназия са класирани за участие на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS), който ще се проведе в естонската столица Талин през септември. Те са сред петимата победителите от тазгодишния национален конкурс „Млади таланти“, организиран за 19-ти път от Министерството на образованието и науката, които ще представят страната ни.
Журито на конкурса класира на първите три места проектите „Структура на несамопресичащите се маршрути и свързващата константа“ на Чавдар Лалов от Математическата гимназия в Плевен, „Сортиране на пермутации от положителни числа с обръщане“ на Василена Цветанова и Радослав Димитров от Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ – Пловдив, и „Търсене на променливи звезди в разсеяния куп NGC7243“ на Симона Христова от Природо-математическа гимназия в Русе, и Теодор Алексиев от СМГ София. Всеки проект ще получи и парична награда от 1500 лв.
Василена е деветокласничка, а Радослав е ученик в 10 клас, и двамата в специалност „Системно програмиране”. Заразени са с математика от малки, тъй като още в 5 клас са успели да попаднат в списъка на класираните за МГ.
Разработката, с която са впечатлили журито, е в сферата на теоретичната информатика. Към темата ги насочила Калина Петрова от Принстън, която става и техен научен ръководител. Учениците започнали да експериментират от миналото лято.
„Разбъркваме числа от 1 до фиксирано число. Искаме да получим редица от поредни числа, но с най-малко операции. Въпросът е какви операции. Ние решихме първото число да стане последно, второто предпоследно и т.н. Ако има знаци и те се сменят, т.е. минусът става плюс и обратно. Задачата, пред която има знаци, вече е решена. А тази, която няма – не. Има измислени добри резултати, но ние ги подобрихме и в това е авторският ни принос. Опитваме се да променим алгоритми и добавяме различни модификации”, обясни за „Уча в Пловдив” Василена. Разработката им намира приложение в биологията.
Грамотите за успешно представяне на учениците бяха връчени от министъра на образованието и науката проф. Николай Денков на официална церемония в МОН. Той посочи, че целта на конкурса „Млади таланти“, който е част от съпътстващите инициативи на рамкова програма „Хоризонт 2020“ на Европейския съюз, е да дава стимул на младежи между 14 и 21 години с интерес към науката да развиват и изявяват знанията си.
Тази година в Националния конкурс са постъпили 33 проекта, като журито допуснало за участие 30 от тях. Най-много са разработките в тематичните направления информатика -17, математика -10 и инженерни науки -3.