Инженери по пожарна безопасност е новата професия на бъдещето, казва ръководителят на катедра „Строителство на сгради и съоръжения” доц. Милена Кичекова
Студентите във вуза практикуват в учебна съдебна зала, счетоводна кантора и кабинет по криминалистика
Четвърти випуск ще приеме през предстоящата академична година архитектурният факултет на Варненския свободен университет в Пловдив. 170 студенти са студентите, които се обучават в града под тепетата по специалностите „Строителство на сгради и съоръжения“ с профили „Строителни конструкции”,”Водоснабдяване и канализация” и „Пътно строителство”. Безспорно една от най-привлекателните е актуалната „Пожарна безопасност и защита на населението”.
„Специалността е малко популярна в България, но това е професия на бъдещето. Студентите получават професионална квалификация „Инженер по пожарна безопасност и защита на населението”. Това са специалисти, които предприемат превантивни мерки, за да не се случи най-страшното. В последните години изключително голяма тежест получи пожарната безопасност на сградите. Т.нар. европейски нормативи за проектиране, по-популярни като еврокодове, вече са факт и в България. Това означава, че всяка конструкция трябва да отговаря на определени противопожарни норми. Професията ще набира все повече популярност”, обясни доц. Милена Кичекова – ръководител на катедра „Строителство на сгради и съоръжения” към архитектурния факултет. Завършилите могат да кандидатстват за работа в противопожарните служби, да работят като инженери в надзорни фирми и като проектанти на противопожарни системи на сгради и съоръжения.
Към специалността вече са проявили силен интерес пловдивски зрелостници по време на двудневната кандидатстудентска борса във филиала на Техническия университет.

Немалък процент от студентите на архитектурния факултет са в задочно обучение. Това са вече реализирани възрастни хора, които работят в строителния бранш и вече е нужно да станат инженери. Доц. Кичекова уточнява, че специалност „Архитектура” се изучава само редовно, и то във Варна. Усилията й са насочени след година в Пловдив да има прием за задочно и в специалността „Дизайн” – интериорен и графичен.
Новото обаче е, че от следващата учебна година специалностите „Строителство на сгради и съоръжения” и „Пожарна безопасност и защита на населението” стават държавно регулирани професии, както архитектура, право и медицина. Наредбата вече е факт.
„Архитектът казва КАКВО да стане, а инженерът КАК. Но ако КАКВО и КАК не са в хармония нищо не би работило. Разликата е във финалния резултат – разликата между колибата и катедралата”, казва доц. Кичекова.
Приемът е с общ технически тест или математика. Факултетът приема и лауреати от национални състезания или организирани от университета събития. Висшето училище участва в национални състезания по строителство, в проекта „Аз мога да строя“ на Камарата на строителите в Пловдив. Грамотата на победителите е с тежест на кандидатстудентски изпит.
За всяка специалност във Варненския свободен университет има създадени тренажори. Студентите могат да развиват практическите си умения в счетоводна кантора, лаборатория за строителство, архитектурна лаборатория, правна клиника и кабинет по криминалистика. В учебната съдебна зала се случват симулации на дела по реални казуси от практиката. Вузът разполага и с център на тренировъчните фирми.