Учениците с по-добри социално-емоционални умения като цяло получават по-добри оценки и се справят по-успешно с учебния материал, каза създателят на изследването PISA д-р Андреас Шлайхер, който представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
Българските иновативни училища могат да влязат в мрежата на Организацията за икономическо сътрудничество. Това стана ясно по време на среща на министъра и образованието и науката проф. Галин Цоков и д-р Андреас Шлайхер, директор на дирекцията за образование и умения в ОИСР. България може да се възползва от библиотеката за иновации, за да подобри и разшири системата на иновативните училища и да участва в регулярни срещи за обмяна на опит.
„Вече 6 години развиваме мрежа от иновативни училища, в момента те са 548 и между тях и останалите образователни институции се осъществява предаване на добри практики. Създаваме и лаборатории за иновации“, посочи министърът.
Визиите за новите учебни програми и дигитализацията в образованието, както и изработването на стандарт за неговото качество, бяха сред важните теми, които обсъдиха проф. Цоков и д-р Шлайхер. Създателят на PISA приветства решението в предстоящите изпити от националните външни оценявания в 10. клас да се включат повече задачи с практическа насоченост.
„Трябва да има задълбочен диалог на национално ниво и в образователните среди какво е добро образование и това да се трансформира в стандарт за качество“, посочи той и препоръча стандартът за качество да не бъде прекалено рестриктивен към образователните институции, тъй като това доказано блокира процеса по въвеждането му. Според него това е изключително труден процес и дори някои от най-развитите държави в света все още не са успели да го въведат ефективно.
Министър Цоков подари на д-р Андреас Шлайхер родопски чан, който да му помага „да задава правилната посока в звука на образованието“.
Създателят на изследването PISA е в България, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света.
„Трябва поставим акцент върху уменията, които ни правят човеци, което не означава, че трябва да сме по-лоши в математиката“, каза д-р Шлайхер. Той добави, че в училище трябва да разбират какви са талантите на учениците. По думите му креативността и любопитството са в основата на развитието. Той отбеляза още, че е важно за успеха младите хора да са настоятелни, отговорни и да искат да са лидери.
Учениците с по-добри социално-емоционални умения като цяло получават по-добри оценки и се справят по-успешно с учебния материал. Успяват и мотивираните, и настоятелните. Любопитството и отговорността помагат за по-високи резултати, са част от изводите в проучването в различни държави. Установено е още, че толерантността и съчувствието, както и оптимизмът, също водят до по-добри резултати по математика.
Социално-емоционално умения подпомагат академичното развитие, помагат за справяне със стреса, за преодоляване на притеснения от изпитване, а също и за водене на здравословен начин на живот, отбеляза д-р Шлайхер. По думите му пропускането на закуската, както и липсата на зеленчуци и плодове в храненето, липсата на сън също влияят на успехите на учениците. Според него е необходимо укрепване на емоционалната устойчивост. Той определи като притеснителни данните, че 15-годишните ученици се справят по-зле от 10-годишните, в областта на любопитство и творческо начало. То става, защото училището не развива тези умения.
Събитието с изводите от проучването на ОИСР бе излъчено от София в над 20 държави, домакин на форума беше фондация „Цоцорков“, които организират и провеждането на изследването в страната ни. Форумът бе открит от вицепрезидента Илияна Йотова.
Сред участниците са още д-р Стефани Джоунс, директор „Социално-емоционални умения” към университет „Харвард”, д-р Алия А. Самюел, президент на института CASEL, САЩ, Йоахана Лаисаари, зам.-кмет по образованието на Хелзинки, Финландия, Шалейндра Шарма, съветник по образованието в Индия, Ракел Tейшейра, секретар по образованието от Бразилия и др. Очаква се в събитието, чрез онлайн връзка, да се включи и първата дама на Украйна Олена Зеленска.