Частната гимназия по информатика и компютърни науки отпразнува 5-годишнината от създаването си, Българската търговско-промишлена палата връчи почетен диплом за успешна образователна дейност в сферата на информационните технологии

„Вие сте училище, изградило много силна общност. А най-важното е общността да върви напред. Точно това правеше академик Сендов – около всяко свое начинание създаваше общност и така нещата тръгваха в правилната посока, вероятно защото избираше стойностни каузи и правилните хора“.

С тези думи се обърна към ученици, учители и гости братът на акад. Благовест Сендов – Божидар, на патронния празник, с който бе отбелязана 5-годишината от създаването на Частната гимназия по информатика и компютърни науки, носеща името на популярния български математик, политик и дипломат. Събитието се проведе в зала 1 на кино “Лъки” в Дома на науката и техниката. Сред специалните гости бяха братът на акад. Сендов и снаха му Евгения Сендова.

Божидар Сандов се върна в годините назад и разказа, че работел с академик Сендов в групата, която въвеждала компютрите в образованието. Целта била те да се използват за създаване на благоприятна среда за общуване между учениците и учителите, а после, като от само себе си, дошло и програмирането.

„Успяхме да изградим среда, в която можеха да се правят експерименти по математика, т.е. експериментирахме заедно с учениците – те трябваше да забележат определени свойства, да ги усетят и след това да ги докажат. Вместо преподавателят да формулира теоремата и да каже: „Ученици, докажете“, ние създадохме среда, в която самите ученици експериментират и достигат до необходимостта от доказателство. Моят живот премина в подобна среда като вашата – среда, в която сме една общност. Вашето училище изгражда общност, която е свързана помежду си и създава стойност не само за себе си, но и за околните. Поздравявам ви – тръгнали сте в правилната посока!“, каза в емоционалното си обръщение Божидар Сендов.

Снаха му Евгения Сендова, която е член на Съюза на математиците в България и на Американското математическо дружество, разказа вдъхновяващи истории от живота на акад. Сендов, които допълниха представата за неговата личност и приноса му към образованието и науката. Сред особено любопитните беше как България е получила компютър от японската компания Fujitsu. Благодарение на връзките и инициативността на академик Сендов, страната ни е успяла да се сдобие с един от най-модерните компютри за времето си, което е било значителна крачка напред в развитието на информационните технологии у нас.

Сред гостите на събитието бяха още доц. Владимира Ганчовска (УХТ), Росен Костурков (представител на Тракия икономическа зона), доц. Красимир Асенов (заместник-кмет на район „Тракия“), Снежанка Павлова (председател на клуба по емоционална интелигентност), Димитър Гишин (член на Националния съвет на АИКБ), Петър Троплев (изпълнителен директор на КТИ) и Росица Киселова ( началник на отдел АПСФИО в РУО-Пловдив).

„Има нещо величествено в благородното дело да създадеш училище, да вградиш в него мечтите си, да му вдъхнеш неповторим дух, да го превърнеш в традиция и най-трудното – с любов да го предадеш на поколенията, за да го развиват, пазят и продължат делото на академик Благовест Сендов, чието име носим. Такова благородно дело е нашата гимназия, която, макар и все още с кратка история, вече дава сериозна заявка за осъществяването на мечтите и стремежите на учениците, избрали да учат в нея. Днес, пет години след като първият випуск прекрачи прага на гимназията, виждаме нашите ученици пораснали, целеустремени и готови да отворят нова страница в своя живот. Заедно поставихме началото, заедно извървяхме пътя до този момент и заедно ще продължим да създаваме историята на ЧПГИКН „Академик Благовест Сендов“, каза в приветствието си директорът на гимназията Росен Герасимов.

Той връчи подаръчни ваучери на отличниците за първия учебен срок, поощрявайки ги за техния труд и усилия.

С пълен отличен завършиха

Даниел Тинков – 8а клас

Дарина Посева – 8а клас

Деан Юруков – 10а клас

Димитър Самаров – 11а клас

С успех над 5,50 се отличиха

Андрей Станев – 8а клас – 5,78

Красимир Димитров – 8а клас – 5,78

Александър Манев – 8а клас – 5,56

Георги Сотиров – 9а клас – 5,67

Боряна Калоферова – 9б клас – 5,71

Теодора Македонска– 9б клас – 5,64

Димитър Иванов – 9б клас – 5,64

Тодор Петков – 10а клас – 5,83

Емир Салимов – 10а клас – 5,72

Ангел Арабаджиев – 11а клас – 5,86

Георги Димитров – 11а клас – 5,76

Хамза Арслан – 11а клас – 5,76

Йоан-Ангел Чакъров – 11а клас – 5,71

Алекс Джамбазов – 11а клас – 5,67

Иван Ботев – 12а клас – 5,94

Победителите в поетичния конкурс „Стихове по Фибоначи” са:

1 място – Мариела Димитрова 11а клас

2 място – Деан Юруков – 10а клас

3 място – Габриела Тодорова – 8а клас

Българската търговско-промишлена палата удостои ЧПГИКН „Академик Благовест Сендов“ с почетен диплом за успешна образователна дейност в сферата на информационните технологии и за качество на образованието, съответстващо на изискванията на съвременния дигитален свят.

Празникът продължи с танцови изпълнения на Калоян Спасов и Виктория Александрова – шампиони на България по спортни танци, които представиха ча-ча-ча, румба и джайв. Фолклорен ансамбъл “Тракия” с главен художествен ръководител професор  д-р Даниела Дженева добави автентичен български колорит с изпълненията на “Шопски танц” и “Либе ле”.

Особено вълнуващ момент бе появата на абитуриентите, които изразиха благодарност към своите преподаватели. Те поднесоха рози на своя класен ръководител Йордан Раднев и го поканиха с тях на бала. Сред 12-класниците са и двамата ученици, с които започва обучението в училището – Алекс Костов и Калия Михайлова.

Патронът

Академик Сендов оставя трайна следа в областта на математиката, информатиката и образователните реформи в България. Той е един от най-изявените български математици и информатици, автор на над 270 научни публикации, 30 учебника и 7 монографии, които обхващат теми като числени методи, теория на апроксимациите, компютърна геометрия и математическо моделиране. Работи усилено за развитието на информатиката в България и допринася за интегрирането на компютърните науки в средното и висшето образование.

Като ректор на Софийския университет (1973 – 1979), академик Сендов е един от двигателите на модернизацията в българското образование. Той създава известната “Сендовска система”, която експериментално въвежда иновативни методи на обучение, интегриране на предмети и ранно обучение по програмиране. Тази система полага основите на съвременното дигитално обучение в България.

Академик Сендов има дългогодишна кариера в БАН, където заема ключови позиции, включително председател (1988 – 1991). Освен научната си дейност, той има значима обществена и политическа кариера – председател и заместник-председател на Народното събрание, а по-късно е български посланик в Япония и Филипините. Дипломатическата му дейност допринася за развитието на международните отношения на България.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.