Частната гимназия по информатика и компютърни науки отпразнува 5-годишнината от създаването си, Българската търговско-промишлена палата връчи почетен диплом за успешна образователна дейност в сферата на информационните технологии
„Вие сте училище, изградило много силна общност. А най-важното е общността да върви напред. Точно това правеше академик Сендов – около всяко свое начинание създаваше общност и така нещата тръгваха в правилната посока, вероятно защото избираше стойностни каузи и правилните хора“.
С тези думи се обърна към ученици, учители и гости братът на акад. Благовест Сендов – Божидар, на патронния празник, с който бе отбелязана 5-годишината от създаването на Частната гимназия по информатика и компютърни науки, носеща името на популярния български математик, политик и дипломат. Събитието се проведе в зала 1 на кино “Лъки” в Дома на науката и техниката. Сред специалните гости бяха братът на акад. Сендов и снаха му Евгения Сендова.
Божидар Сандов се върна в годините назад и разказа, че работел с академик Сендов в групата, която въвеждала компютрите в образованието. Целта била те да се използват за създаване на благоприятна среда за общуване между учениците и учителите, а после, като от само себе си, дошло и програмирането.
„Успяхме да изградим среда, в която можеха да се правят експерименти по математика, т.е. експериментирахме заедно с учениците – те трябваше да забележат определени свойства, да ги усетят и след това да ги докажат. Вместо преподавателят да формулира теоремата и да каже: „Ученици, докажете“, ние създадохме среда, в която самите ученици експериментират и достигат до необходимостта от доказателство. Моят живот премина в подобна среда като вашата – среда, в която сме една общност. Вашето училище изгражда общност, която е свързана помежду си и създава стойност не само за себе си, но и за околните. Поздравявам ви – тръгнали сте в правилната посока!“, каза в емоционалното си обръщение Божидар Сендов.
Снаха му Евгения Сендова, която е член на Съюза на математиците в България и на Американското математическо дружество, разказа вдъхновяващи истории от живота на акад. Сендов, които допълниха представата за неговата личност и приноса му към образованието и науката. Сред особено любопитните беше как България е получила компютър от японската компания Fujitsu. Благодарение на връзките и инициативността на академик Сендов, страната ни е успяла да се сдобие с един от най-модерните компютри за времето си, което е било значителна крачка напред в развитието на информационните технологии у нас.
Сред гостите на събитието бяха още доц. Владимира Ганчовска (УХТ), Росен Костурков (представител на Тракия икономическа зона), доц. Красимир Асенов (заместник-кмет на район „Тракия“), Снежанка Павлова (председател на клуба по емоционална интелигентност), Димитър Гишин (член на Националния съвет на АИКБ), Петър Троплев (изпълнителен директор на КТИ) и Росица Киселова ( началник на отдел АПСФИО в РУО-Пловдив).
„Има нещо величествено в благородното дело да създадеш училище, да вградиш в него мечтите си, да му вдъхнеш неповторим дух, да го превърнеш в традиция и най-трудното – с любов да го предадеш на поколенията, за да го развиват, пазят и продължат делото на академик Благовест Сендов, чието име носим. Такова благородно дело е нашата гимназия, която, макар и все още с кратка история, вече дава сериозна заявка за осъществяването на мечтите и стремежите на учениците, избрали да учат в нея. Днес, пет години след като първият випуск прекрачи прага на гимназията, виждаме нашите ученици пораснали, целеустремени и готови да отворят нова страница в своя живот. Заедно поставихме началото, заедно извървяхме пътя до този момент и заедно ще продължим да създаваме историята на ЧПГИКН „Академик Благовест Сендов“, каза в приветствието си директорът на гимназията Росен Герасимов.
Той връчи подаръчни ваучери на отличниците за първия учебен срок, поощрявайки ги за техния труд и усилия.
С пълен отличен завършиха
Даниел Тинков – 8а клас
Дарина Посева – 8а клас
Деан Юруков – 10а клас
Димитър Самаров – 11а клас
С успех над 5,50 се отличиха
Андрей Станев – 8а клас – 5,78
Красимир Димитров – 8а клас – 5,78
Александър Манев – 8а клас – 5,56
Георги Сотиров – 9а клас – 5,67
Боряна Калоферова – 9б клас – 5,71
Теодора Македонска– 9б клас – 5,64
Димитър Иванов – 9б клас – 5,64
Тодор Петков – 10а клас – 5,83
Емир Салимов – 10а клас – 5,72
Ангел Арабаджиев – 11а клас – 5,86
Георги Димитров – 11а клас – 5,76
Хамза Арслан – 11а клас – 5,76
Йоан-Ангел Чакъров – 11а клас – 5,71
Алекс Джамбазов – 11а клас – 5,67
Иван Ботев – 12а клас – 5,94
Победителите в поетичния конкурс „Стихове по Фибоначи” са:
1 място – Мариела Димитрова 11а клас
2 място – Деан Юруков – 10а клас
3 място – Габриела Тодорова – 8а клас
Българската търговско-промишлена палата удостои ЧПГИКН „Академик Благовест Сендов“ с почетен диплом за успешна образователна дейност в сферата на информационните технологии и за качество на образованието, съответстващо на изискванията на съвременния дигитален свят.
Празникът продължи с танцови изпълнения на Калоян Спасов и Виктория Александрова – шампиони на България по спортни танци, които представиха ча-ча-ча, румба и джайв. Фолклорен ансамбъл “Тракия” с главен художествен ръководител професор д-р Даниела Дженева добави автентичен български колорит с изпълненията на “Шопски танц” и “Либе ле”.
Особено вълнуващ момент бе появата на абитуриентите, които изразиха благодарност към своите преподаватели. Те поднесоха рози на своя класен ръководител Йордан Раднев и го поканиха с тях на бала. Сред 12-класниците са и двамата ученици, с които започва обучението в училището – Алекс Костов и Калия Михайлова.
Патронът
Академик Сендов оставя трайна следа в областта на математиката, информатиката и образователните реформи в България. Той е един от най-изявените български математици и информатици, автор на над 270 научни публикации, 30 учебника и 7 монографии, които обхващат теми като числени методи, теория на апроксимациите, компютърна геометрия и математическо моделиране. Работи усилено за развитието на информатиката в България и допринася за интегрирането на компютърните науки в средното и висшето образование.
Като ректор на Софийския университет (1973 – 1979), академик Сендов е един от двигателите на модернизацията в българското образование. Той създава известната “Сендовска система”, която експериментално въвежда иновативни методи на обучение, интегриране на предмети и ранно обучение по програмиране. Тази система полага основите на съвременното дигитално обучение в България.
Академик Сендов има дългогодишна кариера в БАН, където заема ключови позиции, включително председател (1988 – 1991). Освен научната си дейност, той има значима обществена и политическа кариера – председател и заместник-председател на Народното събрание, а по-късно е български посланик в Япония и Филипините. Дипломатическата му дейност допринася за развитието на международните отношения на България.