Учениците показаха танц, вдъхновен от ритуала “Бабинче” от Разложко

Традициите за днешния празник Бабинден оживяха в СУ “ Св. св. Кирил и Методий”. Освен наричанията и измиването на ръцете на бабите акушерки, учениците показаха и фолклорна обредност от Разложкия край. Това е резултат от труда на учениците и учителите от професия “Дизайнер” и професия “Танцьор”, участници и във филма “Бабинче”, чийто автор е предопадавателят Марин Вулджев. В него се разказва за теренните проучвания на обичая чрез разкази на свидетели, участници в празника, както и за трансформацията му в сценично разработен обичай.

Въз основа на направените проучвания с учениците си хореографът Боян Алексиев разработва танц “Бабинче”. Изпълнители са талантите от специалност “Български танци”, участвали в изследването на терен. Танцът е нов прочит на Бабинден, видян през погледа на младите хора. Той обобщава различните етапи на развитие на традицията  отпреди 150 години до днес. Музиката е на Петьо Кръстев, а костюмите са изработени по автентичен модел от Йордан Симонски.

Обединено от идеята, че най-лесната рецепта да научиш младите хора е да ги накараш да съпреживеят информацията, училището само финансира изследването, описанието и създаването на филма, танца, концерта и фотоалбума със снимки от изследването на обичая, както и изложбата на снимки.

Учениците посетили Разлог, за да се запознаят с характерните обичаи за Пиринска етнографска област и празника Бабинден. Обичай, показващ признателността на българката към човека, спомогнал за появата на новия живот – “бабата” /акушерката/. Освен ритуалното “умиване” с вода от “крондир”, на ръцете на “бабата” се даряват сапун и кърпа, разказват участниците в изследователския проект. Всяка жена, “бабувала” през последната година, е със “заденато” бебе в “цедилка” на гърба си и заедно с всички майки, родили през последната година, излизат на мегдана, където се играе “бабино хоро”. Първоначално хорото се е играело на песен само от “бабите” и майките, по-късно е било под съпровода на гайда, а в днешно време се играе на зурни и тъпани, като в хорото се включват стари и млади, включително и мъже. Празникът е силно застъпен в празничния календар на Разлог и околните села.

На събитието присъстваха и по-малките ученици с идеята да се запознаят с традицията.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.