На въпросите от анкетата са дали отговор 3042 души
Задължителното религиозно образование не среща подкрепа сред мнозинството родители – 62% са категорично против въвеждането на предмет „Религия и православие“. Това показват резултатите от анкетата на асоциация „Родители“, в която са се включили 3042 участници. Само 10% от анкетираните смятат липсата на религиозно образование за значим проблем. За 56% е важно развитието на критично мислене и умения, а по мнението на 44% проблем са остарелите методи на преподаване и зле поднесеният материал.
Почти половината от анкетираните (48%) се определят като вярващи християни, но дори сред тях няма категорична подкрепа за идеята. 34% от вярващите родители са твърдо против задължителния предмет, а 29% го подкрепят.
Проучването е направено в контекста на заявеното желание на МОН за въвеждане на задължителен предмет по религията в училище. Идеята среща по-голяма подкрепа в областните центрове и по-малките градове, докато в столицата и големите градове среща силен отпор.
Само 24% от родителите смятат, че религията трябва да бъде преподавана като отделен предмет от представители на съответните вероизповедания. Най-големият дял родители (32%) подкрепят интегрирането на религиозните теми в литературата, философията и историята, което показва, че повечето родители не отричат напълно религиозното образование, но предпочитат то да бъде представено в по-широк културен и исторически контекст.
От Асоциацията са на мнение, че е от изключителна важност да има прозрачност по отношение на съдържанието – какво точно ще се включи в един такъв предмет, как ще се преподава и как ще се оценяват учениците.