Лари е щестлив, че участниците в семинара се увеличават с всяка изминала година.

Събирачът на български фолклор направи поредно дарение от 50 плочи с автентична музика на академията

Лари е щестлив, че участниците в семинара се увеличават с всяка изминала година.
 Лари е щастлив, че участниците в семинара се увеличават с всяка изминала година.

Американският колекционер на български фолклор Лорънс Уайнър бе обявен за почетен член на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство снощи.  72-годишният Лари, както го наричат пловдивските му приятели, събира от години грамофонни плочи с българска народна музика. Той е един от най-големите меценати на фолклорното ни изкуство зад граница още от 1966 година. Колекцията му е от над  470 плочи. Прехвърлил всички изпълнения от тях на компактдискове, изчистил е паразитните шумове и е подарил фонотеката на музикалната академия в Пловдив.

„Такова нещо и българин не е правил. Да не говорим, че последното дарение от 75 диска е четвъртото поред на Лари“, каза ректорът на АМТИИ акад. Милчо Василев, който връчи почетен диплом на Уайнър. Името му ще бъде увековечено до тези на дарителите на вуза. Ректорът уточни, че записите са от 50-те години на миналия век и ще се използват за часовете по инструментознание. Всички дискове били уникални, имало дори запис на изпълнение от 1952 година на Първомайската група.

Увековечаваме Лари като почетен член на академията, обяви ректорът акад. Милчо Василев.
Увековечаваме Лари като почетен член на академията, обяви ректорът акад. Милчо Василев.

Лари  е един от първите преподаватели по народни танци на американци и има солиден архив  заснети изпълнения на български певци, инструменталисти и танцьори, реализирани през последните 50 години. Домът му във Вашингтон се е превърнал в музей на българския фолклор.

Наричат го бащата на фолклорния семинар, който традиционно се провежда в артакадемията. В момента 120 чужденци от четири континента разучават инструмент, танци и песни. Лари е сред основните инициатори да се привличат чужденци, които да „попиват“ на място от местни преподаватели и състави родния ни фолклор. Американецът  е сват на музикалния директор на семинара проф. Любен Досев. Дъщерята на доказания преподавател по кавал е съпруга на сина на Лари и живеят зад океана.

„Основател съм и на формация „Люти чушки“.Имаме трима българи, участник от Одрин, а аз съм тъпанджията”, смее се Лари, който не щади сили и енергия, за да поддържа страстта и хобито си.