Затягат контрола: амбулаторен лист към медицинската бележка

0
2491

МОН налага мерки срещу извинените и неизвинени отсъствия

Училища проявиха самоинициатива – искат подпис и на родителя

djipitata-nastoqvat-ambulatorniq-list-da-ne-sluji-za-izvinitelna-belejka-v-uchilishte-28013

Медицинските бележки трябва да бъдат съпроводени с амбулаторен лист за проведен преглед. Това е една от мерките, с които МОН смята да засили контрола и ограничи отсъствията.Заедно с министерството на здравеопазването ще търсят начини за затягане на мерките върху бележките, които учениците представят за извинения на липсата си от училище.

Трябва да сме сигурни, че са взети всички мерки, за да се пресече порочната практика с фалшиви медицински бележки, заяви министър Кунева. Някои училища вече били въвели практиката с амбулаторен лист от личния лекар. Масово обаче заверка на бележката от джипито прави училищната медицинска сестра.

На първите си родителски срещи в някои пловдивски училища е поставено изискването за подпис от семейството върху бележката. Мярката родителят да слага параф би била ефективна главно за гимназията, тъй като по-малките нямат опит в кръшкането и фалшивите бележки.

Според джипитата обаче това изискване влиза в противоречие с лекарската тайна и Хипократовата клетва.  В амбулаторния лист е вписано всичко – какви изследвания са направени на пациента, в резултат на какво се е получила дадена инфекция , а тя може да бъде и строго интимна, ЕГН, назначеното лечение, оплакванията. Ако класният ръководител се съмнявал, че ученикът реално е отсъствал, може да се обади на личния лекар.

Подобен дебат се разрази и през 2011 година, когато Регионалният инспекторат по образованието в Пловдив прати заповед бележките да са съпроводени с лист за преглед, основавайки се на заповед на МОН.